Saška ze Stříteže na Frýdecko-Místecku se narodil ve 24. týdnu těhotenství, a to mu je osudným. Seznam chorob je značně rozsáhlý. „Teď lékaři zjistili, že synovi přestala růst hlavička a má epileptické i astmatické záchvaty. A to jsou asi jen takové podružné problémy,“ říká otec Petr (33).

Bohužel Alexovi chybí růstový hormon, tak už rok váží 15 kilogramů a měří stále stejně – metr. „Mentálně je na tom podle lékařů na úrovni ročního dítěte. A protože mu neroste hlavička, a tím pádem ani mozek, lepší to už nebude,“ smutní otec.

Dýchaly za něj přístroje

Na umělé plicní ventilaci strávil Saša po narození 1354 hodin. S okysličováním to bylo 75 dnů, tedy 1811 hodin. V ostravské fakultní nemocnici o něj pečovali 5 měsíců a 14 dnů.

Video
délka: 03:28
1080p 720p 360p

Pětiletý Saša Fojcík má kvůli předčasnému porodu řadu chorob. O každý den s ním ale rodiče bojují. Karel Janeček

Dokáže se smát

Přesto má Saška díky svým rodičům plnohodnotný život. Snaží se chodit, směje se, jezdí na koníčkovi. „I když život podle odborníků nebude mít příliš dlouhý, děláme všechno proto, aby byl spokojený a rád na světě,“ pokyvuje táta.

Někteří se odvrátili

Není ale sám v tíživé situaci. Policista Jan Duraj (32) a svářeč Roman Zogata (27) vyrazí 1. Května na charitativní pochod napříč Českem, aby Sašovi vydělali na rehabilitace a na léčbu. S chlapcovým příběhem, o kterém se dozvěděli, budou oslovovat lidi a prosit o příspěvek.

„Vědí, jak to máme těžké. A že se někteří lidé proti nám postavili a odvrátili se od nás kvůli postižení milovaného syna. Alex musí cvičit, jinak se stane nehybným,“ vysvětluje otec.

50 km denně!

Oba dobrovolníci vyjdou 1. května ráno přímo z nejzápadnějšího bodu země v Aši. Za 12 dnů chtějí dorazit do nejvýchodnějšího bodu v Bukovci. Trasu využijí chlapi pro seznámení veřejnosti s Alexovým životním příběhem. A pro finanční sbírku. Trasa je dlouhá 620 km.

Jak můžete pomoct?

Přispět lze na transparentní účet číslo 2200443710/2010 variabilný symbol: 1234, vedený Charitou Jablunkov. Výtěžek putuje na Alexovy rehabilitace a léčbu.