Denis se až do třetí třídy vyvíjel stejně jako jeho vrstevníci. Poté ho ale svalová dystrofie upoutala na invalidní vozík. Chlapcovo tělo postupně ochabuje. Jedinou jeho nadějí na přežití, a snad také na zlepšení pomalu tuhnoucích svalů v těle, je aplikace kmenových buněk.

„Má za sebou řadu aplikací buněk, které absolvoval v posledním roce na Filipínách. Bylo to velice náročné,“ uvedla maminka Libuše (39), která kmenové buňky Denisovi poskytla z vlastního těla. Teď shání peníze na další nezbytné aplikace, každá vyjde až na 200 tisíc.

Video
délka: 06:26.93

Denis (16) bojuje s vlastním tělem: Potřebuje kmenové buňky! Karel Janeček

Má to smysl

Léčba zabrala. Odběry krve a EMG vyšetření ukázaly, že Denisovy svaly a i nervy se po aplikacích kmenových buněk regenerují. Má daleko vyšší, až několikanásobně, odezvy nervových zakončení ve svalech při elektrostimulaci. Lékaři se shodli, že budou očekávat další pokroky a hojení svalů, které dystrofie už zničila. Doporučují v horizontu jednoho až jednoho a půl roku podat další dávku kmenových buněk, která procesy v těle podpoří.

Musí cvičit

Další, co Denisovi pomáhá, je pobyt v lázních. V Klimkovicích ho zastihl i Blesk.cz „Cvičím, protahuji se, chodím na rehabilitace a do bazénu,“ popsal. Přesto, že Denise viditelně pohyb bolí, nepovolí.

„Fyzioterapeut mi zapíná vypnuté svaly. Zpevňuje mi držení těla, zpomaluje postup té mojí odporné choroby,“ popsal smysl rehabilitací Denis.

Co je to za nemoc?

Svalová dystrofie zapříčiňuje ubývání svalstva. Tělo ochabuje, až přestane fungovat úplně a hrozí úmrtí na selhání dýchacího svalstva. Choroba je dědičná. Většina dystrofiků ve věku 14 let skončila na plicní ventilaci a má zborcenou páteř. Řada pacientů se zákeřnou nemocí se nedožije 25 let.

Pokud chcete přispět na léčbu, lze to na transparentní účet 2200923116/2010.