Lenička požádala čtenáře Blesku o zasílání pohledů první den prázdnin. „Ta nemoc mi totiž neumožňuje cestovat. Jsem ráda, když mohu obdivovat cizí kraje alespoň na obrázcích. Mám ráda i pohlednice koňů, psů a dalších zvířátek,“ říká usměvavá Lenička.

Ve čtvrtek se vrátila domů z chemoterapie a hned začala pohledy třídit. Podle témat, velikosti, materiálu… „Pohledů přišlo okolo 35 tisíc. Lidé mi posílají navíc malovátka, korálky i módní doplňky,“ chlubí se malá slečna.

Video
délka: 00:50.80
Video se připravuje ...

Rakovinu poráží pohlednicemi. Karel Janeček

Brzy čeká Leničku hodinová ambulantní terapie. „Pokud budu mít dobrý krevní obraz, dost destiček, čekají mě poslední tři ležící chemoterapie v Brně. Za sebou už jich mám dvaadvacet. Hodně to bolí, no musím to vydržet,“ ukazuje do tělíčka vpravený katétr, jímž kape účinná látka 4 až 48 hodin.

Mezi Karvinou a Brnem čeká cestování dívku a její maminku Pavlu (38) nejméně do konce prázdnin. „Už teď je jasné, že běžnou školní výuku nestihnu. Musím se učit zas doma,“ říká statečná dívka, která kvůli těžké nemoci musí opakovat 5. třídu.

Zachránila ji náhoda

Na to, že má Lenička osteosarkom, přišli lékaři při vyšetření vloni v prosinci, kdy se uhodila do nohy při tělocviku. Nádor vyoperovali 14. března. Bylo štěstím v neštěstí, že při úrazu na rakovinu přišli. V opačném případě by nebezpečně bujel dál. I tak dívku ještě čeká další operace zasažené nohy.

Co je osteosarkom?

Osteosarkom je jedním z nejčastějších zhoubných nádorů kostní tkáně. Vyskytuje se především na dlouhých kostech. Typicky bývá postižena kost stehenní, holenní nebo pažní. Nejčastěji se vyskytuje mezi desátým a dvacátým rokem života.

Chcete Leničce také napsat? Tady je adresa!

Lenka Konečná, Žižkova 2852/17, Karviná - Hranice, 733 01

Fotogalerie
22 fotografií