„Mečů byl opravdu kdysi nedostatek. Vykoval jsem první, druhý. Potom se to nějak zvrhlo do té dnešní podoby. Od roku 2000 mě meče vlastně živí,“ říká muž považovaný za nejznámějšího českého, ale pravděpodobně také evropského mečíře.

Svědčí o tom i to, že si Pavla Bolfa coby prvního nejaponského mečíře na světě Japonci pozvali, aby k nim přijel vykovat tři čepele samurajských mečů. Jeden typ čepele přitom předtím ještě nikdy Bolf nedělal. A uspěl! U Japonců sklidil uznání.

Video
délka: 03:09.55

Meče samurajů vyrábí již 30 let. Za inspirací létá do Japonska. Karel Janeček

 

Jeho umění měli možnost na vlastní oči obdivovat ti, kteří přišli ve čtvrtek do areálu Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava. Byli to právě tamní studenti, kteří vlastnoručně pro tyto účely postavili repliku keltské tavicí pece.

Produktem tavby v historické peci je železná houba, jejíhož opracování už se před zraky studentů chopil mečíř Bolf.  „Ta houba je plná nečistot, takže je potřeba ji překovat do nějakého ingotu, který se následně kovářsky překládá, což v podstatě znamená, že se překove do kvádru, který se vytáhne na dvojnásobek svojí délky, nasekne se v polovině, přeloží se a znovu se kovářsky svaří. Během tohoto procesu dojde k vyčištění oceli,“ uvedl Bolf. Výroba železa od tavby po dokončení čepele zakalením trvá v ideálním případě zhruba týden. „Následné kroky, jako leštění, výroba soupravy je záležitost několika týdnů až měsíců,“ podotkl.

Mečů jsem ukoval několik set. Japoncům ale žádný prodat nemohu, platí tam zákaz dovozu. Asi největší zájem je z USA a Austrálie. Většinou jde o sběratele nebo lidi, kteří je používají pro cvičení,“ potvrzuje Pavel Bolf.

 

Jak dodal, bez pravidelných návštěv Japonska by se výrobě samurajských mečů věnovat nemohl. Zemi vycházejícího slunce navštívil poté, co se seznámil po internetu s tamním sběratelem, zabývajícím se meči z období od 11. do 14. století a zkoumajícím je.

Jak se vyrábí samuraj?

K výrobě jednoho meče je potřeba nejméně 120 nebo 130 kilogramů dřevěného uhlí. Aby bylo možné železnou rudu v keltské peci roztavit, je nutná teplota 1300 stupňů Celsia. Výroba samotné čepele meče vyjde zhruba na celotýdenní práci. Ruční leštění a povrchové úpravy na dva až tři týdny. Výroba celé soupravy podle náročnosti zhruba měsíc. Jsou přesnými kopiemi samurajských mečů. Do Japonska je jezdí mečíř studovat každé dva roky. Cena japonského meče z rukou Pavla Bolfa se pohybuje okolo 80 tisíc korun.

Fotogalerie
16 fotografií