Dietrichsteini usilují o návrat svého majetku už několik desetiletí, hrobku v Mikulově přitom řadili na nedůležiější místo. Jsou v ní totiž pohřbeni členové tohoto významného šlechtického rodu.
Zatímco u ostatních nemovitostí a pozemků Dietrichsteini u soudů prohrávají, hrobku vnímají soudci jinak. „Právo žalobkyně je natolik významné, že není možné jej narušit takovým způsobem, jakým jej narušil československý stát,“ uvedl loni v červnu Libor Daňhel, předseda odvolacího senátu Krajského soudu v Brně, když rodu hrobku zpětně přiřkl.
Město se proti verdiktu odvolalo a případ dospěl až k Nejvyššímu soudu, kde se soudci zabývali poslední možnou variantou – dovoláním radnice. Tu soudci v neveřejném jednání zamítli.
Hrobka bývalých majitelů mikulovského panství je kulturní památkou, vznikla v 18. století na základech vyhořelého kostela svaté Anny. Město nemovitost převzalo v 90. letech minulého století a investovalo do jejích oprav téměř 70 milionů korun. Další peníze stála údržba a provoz.
Jejím posledním držitelem byl předtím Alexander Albert Victor Olivier Anton Dietrichstein (1899 – 1964). Jeho dcera Mercedes se narodila v roce 1932 ve Vídni, většinu života prožila v Argentině. V roce 2017 uložila do hrobky urny s ostatky svých rodičů.
VIDEO: Město Mikulov.