„Vzpomínky a podklady pro obnovu krojů se dochovaly v několika městských částech, konkrétně jde o Řečkovice, Mokrou Horu, Medlánky, Komín, Bosonohy, Kohoutovice, Černovice a Žebětín. Pokud podle toho kroje ušijeme, odpadne organizátorům akcí starost se složitým a nákladným půjčováním krojů kyjovských,“ vysvětlil předkladatel úspěšného návrhu Jiří Murtinger.
Mladí mají zájem
Potřebu obnovit tradiční brněnské kroje vysvětluje zvýšeným zájmem mladých lidí o folklór. „Nejedná se o krátkodobý trend. Mezi mladými lidmi se vytvořil vztah k místu, kde žijí. Kroje jsou populární nejen u mládeže, ale už i u dětí,“ pokračoval Murtinger.
Návrh na obnovu krojů poslal do městské soutěže: „Dáme na vás“, kde vyhrál. Od radnice tak má zajištěnou dotaci. „Hlasování se zúčastnilo přes 20 tisíc lidí. Obnova tradic Brněnska vyhrála před výsadbou stromů na ulici Milady Horákové a záchranou chátrající kapličky,“ upřesnil mluvčí magistrátu Filip Poňuchálek.
Kroje původně sloužily jako oblečení pro venkovské obyvatelstvo. Postupem času se ale staly symbolem identity a tradice. Při velkých folklorních akcích, jako jsou Strážnické či Horňácké slavnosti nosí kroje na sobě tisíce lidí.
VIDEO: Speciální vlak plný krojovaných vyjel na inauguraci nového arcibiskupa Josefa Nuzíka do Olomouce.
Speciální vlak plný krojovaných vyjel na inauguraci nového arcibiskupa Josefa Nuzíka do Olomouce. Hynek Zdeněk