V Egyptě spolu právě válčily dvě dynastie a slavná Sumerská říše marně čelila kočovníkům ze severozápadu. Období protknuté mnoha násilnými konflikty zřejmě zasáhlo i naše území. Ve vyškovské zóně Nouzka tomu alespoň vše nasvědčuje.

Šipka v srdci

V unikátním hrobě se třemi mrtvými si archeologové všimli, že minimálně jeden z nich zemřel násilně. „V oblasti srdeční měl zabodnutou kamennou šipku a do levého stehna vbodnuté kostěné šídlo. Posloužilo zřejmě jako malá dýka,“ upozornila Blanka Mikulková z Ústavu archeologické památkové péče Brno (ÚAPP).

Archeologové se přitom s podobným hrobem na Moravě ještě nesetkali. „Pohřeb tří jedinců, z nichž jeden vykazuje jasné známky násilného úmrtí, je opravdu mimořádný,“ zdůraznila Mikulková.

Jisté přitom je, že se nejednalo jen o náhodně pohozená těla, šlo o důstojný hrob s náznakem kamenného obložení. „Hrobovou výbavu tvořilo deset keramických nádob, měděná spona, měděný drátěný kroužek a spirálka ze stejného materiálu,“ upřesnila archeoložka.

Historici pravěký hrob datují do doby bronzové, konkrétně do počátku únětické kultury (kolem roku 2000 př. n. l. - poz. red.). „Kromě něj jsme na místě stavby odkryli objekty z období eneolitu (4300 až 2200 př. n. l. - poz. red.) a mladší doby železné (asi 450 př. n. l. - poz. red.),“ dodala Mikulková.

VIDEO: Archeologové našli u Mušova pod Pálavou unikátní hroby Langobardů ze 6. století.

Video
délka: 00:14.90
Video se připravuje ...

Archeologové našli u Mušova pod Pálavou unikátní hroby Langobardů ze 6. století. Archeologický ústav AV ČR, Brno

Fotogalerie
3 fotografie