„Tato plocha dokládá její kontinuální osídlení po dobu téměř šesti tisíc let. Nalezli jsme zde například základy staveb, pecí, zásobních jam, keramiku, šperky a různé nástroje,“ uvedl vedoucí záchranného archeologického průzkumu Jan Vízner z Archaia Brno.

Kolíky jsou záhada

Hned zároveň prozradil podrobnosti: „Z kamenných předmětů to jsou úlomky hrotů škrabadel a seker, z mladší doby kamenné. Dále šlo o kovové nálezy železné či bronzové, a to spony, jehlice, železné nože či hroty,“ upřesnil Vízner.

Video
Video se připravuje ...

Archeologové našli v trase budoucí dálnice D55 u Moravského Písku významné nálezy. Archaia Brno

Pravým oříškem jsou pro odborníky terakotové kolíky. „Vůbec zatím nedokážeme určit, k jakému sloužily účelu. Tyto hliněné vypalované kolíky jsou dlouhé asi 20 centimetrů. Budeme je dále zkoumat,“ pokračoval vedoucí archeologického průzkumu.

Průzkum skončil

Archeologům se podařil i další nezvyklý nález. „Pozoruhodná je i nalezená potravinářská jámová pec, které byla využívána k pražení škeblí. Kromě toho jsme našli i původní železářské pece,“ dodal Vízner.

Záchranný archeologický průzkum začal na trase dálnice D55 Moravský Písek – Bzenec v lednu 2022 a skončil v pátek 24. února u Domanínského potoka. „Po dálnici se řidiči projedou v tomto úseku už v roce 2024,“ doplnila informaci mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Lucie Trubelíková.

Fotogalerie
45 fotografií