Brixx, jak se nový komplex bude jmenovat, se má stát nepřehlédnutelnou dominantou nad Brnem. Centrální mrakodrap z pohledových cihel má mít 22 pater a bude z něj možné přehlédnout celou metropoli. Plocha je totiž jedním z pouhých tří míst v Brně, kde lze stavět výškové budovy.

„V areálu ze vzájemně propojených bloků postavíme celkem 409 bytů a k tomu dalších 92 pro studenty,“ řekl architekt Petr Pelčák. Dříve na místě „strašily“ stará panelárna a později autobazar. Pozemky k výstavbě poskytlo město Brno.

Částečně soběstačné

Stavět se začne zkraje příštího roku, čtvrť přijde na 4,5 miliardy korun. Ceny bydlení? „Metr čtvereční  přijde na 90 000 až 105 000 korun,“ řekl stavitel Tomáš Vavřík ze společnosti Domoplan.

„Nechceme postavit obytný komplex, který se přes den vylidní a lidé se do něj vrátí jen přespat. V blocích najdou vše, co potřebují. Od obchodů a služeb až po ordinace lékařů, ale i zelenou piazzettu se zahrádkami kaváren a bister,“ nastínil stavitel.

Brixx má být z 30 % energeticky soběstačný. Využije například šedou vodu nebo retenční nádrže pro dešťovku. Střechy budou zelené a energie v bytech pohlídají individuální spořiče.

Koleje pro studenty

Brixx bude mít i 90 ubytovacích jednotek pro studenty. Ty se budou pronajímat, podobně jako pokoje na kolejích. Budou mít plochu 16 čtverečních metrů a malou kuchyňku.

Podobně budou moci tyto „pokoje“ sloužit i seniorům. Stavitel zvažuje, že by v nich zřídil spolubydlení seniorů a mladých lidí.

Brno nutně nové byty potřebuje

V Brně žije 380 000 lidí, dalších 120 00 denně dojíždí. Tito lidé zatěžují infrastrukturu, dopravu, ale neodvádí zde žádné daně. Tento stav je podle architektů kritický - neumožňuje totiž městu, aby se dále rozvíjelo. Brnu chybí 50 000 bytů, ročně se jich postaví jen 1 500. Od nové čtvrti si slibuje, že přiláká lidi a ti zůstanou a přestanou dojíždět.

VIDEO: Byty v roce 2023 zlevní.

Video
Video se připravuje ...

Byty v roce 2023 zlevní Videohub

Fotogalerie
10 fotografií