Letos budou vědci pokračovat v dlouhodobém monitoringu klimatu a sledování stavu tamních ledovců, věčně zmrzlé půdy, odledněného území umožňujícího růst nižších rostlin, říčních a jezerních systémů.

Zoologické výzkumy se budou týkat především ptáků, například rybáků, chaluh, buřňáků. Dojde pochopitelně i na savce, především tuleně, lachtany a rypouše.

„Nově zahájíme pětiletý projekt JUNIOR STAR, zaměřený na studium dlouhodobé změny trvale zmrzlé půdy v oblasti Antarktického poloostrova. Další novinkou bude posílení výzkumu vlivu stresu na fyzické zdraví pracovníků v polárních oblastech,“ upozornil vedoucí letošní expedice Filip Hrbáček.

Video
délka: 03:07.71
Video se připravuje ...

Větrná elektrárna pro polární stanici brněnské Masarykovy univerzity Pro Blesk: Masarykova univerzita Brno

Mezinárodní účast

Spolu s experty z Masarykovy univerzity, která základnu již více než 15 let provozuje, se letošní expedice zúčastní také doktorand z University of Leeds, s jejichž vědci dlouhodobě spolupracuje tým Polar-Geo-Lab z Geografického ústavu Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity. Dva zástupce pak vysílá Univerzita Karlova. Technickou podporu zajistí trojice techniků ze společnosti Czechoslovak Ocean Shipping.

Návrat až v březnu

Výzkumníci zamíří 16.prosince z Brna do Vídně. Odtud se tým letecky přepraví do chilského Punta Arenas. Po uplynutí karantény budou 28. prosince opět letecky pokračovat na ostrov krále Jiřího. Odtud se pak lodí Betanzos dopraví na ostrov Nelson a následně na základnu J. G. Mendela. Návrat zpět se očekává začátkem března na palubě chilské vojenské lodi Aquiles.

Fotogalerie
11 fotografií