Neslo se v duchu historických tradic. Začalo požehnáním u Pocty svatého Urbana. V následném průvodu plném historických kostýmů se hroznový kozel nesl jako uctívaný velmož. Doprovázela ho i ochranka, kterou tvořili živí kozlové z Šatova.


„Hroznový kozel patřil k Vrbovci od nepaměti a nejen on. Máme tu hroznovou kozu i kůzlata. Pověsti mluví o celé rodině,“ vysvětlila šenkýřka Veronika Písařová.

Video
délka: 01:48.30
Video se připravuje ...

Ve Vrbovci na Znojemsku uspořádali vinobraní s Hroznovým kozlem. Hynek Zdeněk

Při vinobraní bylo otevřeno 27 sklípků. Všechny obcházela „starostka“ s podzimním věncem, symbolem úroky, hojnosti a zdraví. „Starostkou je jen pro vinobraní. Je to doživotní funkce. Skutečný starosta obce dělá hotaře,“ vysvětlila šenkýřka.


Uctívání kozla či kozy je nejstarší vinařskou tradicí na světě. Počátky se datují už v řecké mytologii, od časů boha Dionýsa, který ochraňuje vinohrady, víno a vinaře. Brával přitom na sebe podobu kozla. Zeus, aby ho přitom chránil před Hérou, ho proměnil v kůzle. Tato tradice je rozšířená po celé Evropě.

Vinařství bylo ve Vrbovci založeno německými kolonizátory v roce 1230. V současné době má vesnice 449 hektarů viničních tratí. Na vinobraní do obce vozil návštěvníky kromě klasických linek i Retro autobus ŠL 11.
Fotogalerie
25 fotografií