„Jihozápadní bastion sehrál důležitou roli při švédském obléhání. Byl přitom postaven narychlo během dvou let. Uvnitř bastionu se nacházel důmyslný systém zdí, chodeb, a hlavně náslechových komor, v nichž obránci poslouchali, zda Švédové odpalují miny,“ uvedl ředitel Muzea města Brna Zbyněk Šolc.
Výběžek ve tvaru hrotu z kamenného zdiva vyztužený cihlami byl natolik precizně udělaný, že dával vojákům velkoryse široký prostor, v němž mohli čelit švédským dělostřelcům a minérům.
„Plně se v něm projevila zkušenost slavného velitele Brna, Francouze Raduita de Souches. Všechny nejdůležitější úpravy totiž vznikly na jeho rozkaz,“ vysvětlil Šolc.
Napoleon ho odstřelil
Opevnění poté vydrželo dlouhých 164 let, než se znelíbilo jinému Francouzi, Napoleonovi Bonaparte. Ten ho nechal v roce 1809 při svém vítězném tažení odstřelit. Bastion byl pak obnoven až v roce 2006.
Nový prohlídkový okruh jihozápadním bastionem je přístupný každý otevírací den vždy v 10, 12, 14 a 16 hodin. Vstupenky je možné zakoupit na místě i online.
Jihozápadní bastion rozšiřuje nabídku proslulého brněnského podzemí. Z něj si už mohou návštěvníci na Špilberku prohlédnout kasematy, Chrám kamene, lapidárium v bývalých vodojemech, rozhlednu. Od 1. 4. 2022 se chystá úplně nový okruh hradem, jehož obsah i trasa bude podle ředitele muzea velkým překvapením.
VIDEO: Pří návštěvě Špilberku se mohou návštěvníci některých okruhů dostat i do viruální reality.
Kasety na brněnském Špilberku vás dostanou do virtuální reality. Hynek Zdeněk, blesk.cz