Mezi videozáznamy nechybí kuriozity, jakou je první dítě zplozené při pobytu v atomovém bunkru, návštěva Garyho Powerse, o jehož otci natočil Steven Spielberg film Most špiónů či záznam toho, jak v podzemí strávily noc finalistky soutěže Česká miss.

Podpořte projekt příspěvkem 

Online prohlídka je zdarma, přesto její autoři ale prosí o podporu projektu, který má od poloviny března nulové příjmy z turismu „Virtuální prohlídkou pomůžete zachovat pracovní místa pro hendikepované, kteří mají malou šanci získat na trhu práce jiná zaměstnání. Dobrovolný příspěvek může každý poslat po zhlédnutí online prohlídky, nebo projekt podpořit zakoupením vstupenky na léto,“ uvedl Pavel Paleček, ředitel spolku Americký fond (AMERFO).

Za zpřístupněním bunkru stojí nadšenci z Brna, kteří rovněž spustili projekt Paměťová stopa mapujícíosudy osobností, které se střetly s totalitou. Iniciovali také projekt Retro-Use (distribuuje zdarma předměty z brněnského ekodvora muzeím, divadlům a spolkům v celé ČR), vydávají sérii fotoknih Normalizační Brno a vloni odstartovali projekt Franz Kafka Špitál.

Odkaz na 3D online prohlídku najdete ZDE

Sloužil nacistům i komunistům

Kryt pod Špilberkem vybudovali nacisté před spojeneckými nálety na Brno na ploše 1500 metrů čtverečních. V letech 1946-1948 se ve skále pod Špilberkem nacházel velkoobchod s vínem Löwy a Šmíd, který komunisté dva dny po převzetí moci v únoru 1948 majitelům sebrali.

Úkryt pro 500 papalášů

Atomový kryt, odolný proti zbraním hromadného ničení, byl dobudován v roce 1959. Mohlo v něm zůstat naráz až 500 osob důležitých pro řízení města a kraje po dobu 3 dnů v době, kdy Československu žádný útok atomovými zbraněmi nehrozil a kdy komunistický režim tvrdě potlačoval jakýkoliv projev svobody svých vlastních obyvatel.

Zpřístupnění 10-Z je dílem obecně prospěšné společnosti Americký fond. Hlavním smyslem projektu bylo učinit z původně vojenského prostoru místo setkávání a otevřít jej veřejnosti.

VIDEO: Protiatomový kryt Bezovka.

Video
délka: 02:07.86

Největší protiatomový kryt Bezovka se nachází několik metrů pod povrchem Parukářky. Málokdo ví, že se v jejích útrobách nachází spletitý systém chodeb vybavených nejrůznější zachovalou technikou, a ještě málo ví o obyvatelích, kteří v ní přebývají. David Zima