„Miniinvazivní zákrok patří k nejmodernějším a nejméně bolestivým metodám současnosti,“ řekl šéflékař SurGal Clinic Petr Diviš. „Jde přitom nikoliv o kosmetický, ale o zdravotní zákrok a je plně hrazený pojišťovnami,“ zdůraznil lékař, který se na unikátní operaci diastázy školil v Izraeli.

Operace zaručuje, že nenastanou standardní pooperační komplikace. Nemocnici lidé opouštějí za tři dny, při otevřených operacích musí ležet na klinikách minimálně týden. „Pacient se může krátce po operaci najíst, nemusí být tři dny na tekuté stravě. To je velmi šetrné,“ zmínil šéflékař.

Video
Video se připravuje ...

Brněnští lékaři představili novou metodu šetrné operace diastázy, čili rozestoupeného vypouklého břicha. Jiří Nováček

Brněnská klinika je českým průkopníkem laparoskopické operace diastázy. Metoda, užitá poprvé před třemi lety v USA, je vhodná i pro operaci břišní kýly a poškozených přímých břišních svalů.

Zázrak za pár dní, chválí Tomáš (39)

Tomáše Ludina (38) z Brna přivedly pod laparoskopický nůž stupňující se problémy s břišní kýlou, které se zhoršily do diastáze břišních svalů. „Při jakékoliv námaze nebo zátěži se mi vyklenulo břicho. Bylo to nepříjemné i nehezké,“ svěřil se pacient. Operace jeho potíže vyřešila.

„Břicho mám krásně pevné a rovné a bez obtíží,“ jásá. Nyní bude tělo zpevňovat a pomalu zatěžovat. Doba uzdravování je rychlá. „Jsem čtrnáct dní po operaci a chystám se o víkendu na motorku,“ pochvaluje si Tomáš. Při běžné operaci by musel být doma šest až sedm týdnů doma v úplném klidu.

Operace uleví i bolavým zádům

Šetrná a blesková operace diastázy může podle lékařům zásadně zlepšit kvalitu života ženám i mužům všech věkových kategorií i povolání. Může ulevit nejen „kýlařům“, ale i lidem, kteří se léčí s bolavými zády – ty totiž velká břicha nadměrně zatěžují.

Fotogalerie
10 fotografií