V tuzemsku k dosud nevídanému kroku se rozhodli ve FN Brno. Zjistili, že mezi lidmi je spousta těch, kteří jsou ochotni darovat krev, jen jim časově nevyhovuje navštívit odběrové místo.

Nemocnice kvůli tomu častokrát balancují na hraně s množstvím krve. FN Brno na to zkusila jít jinak, nabídla firmám, že za nimi klidně přijede.

„Tato možnost nás okamžitě zaujala. V naší brněnské pobočce nás pracuje asi 50, hned 30 se přihlásilo, že je ochotno krev darovat. V 90 % případů se přitom jedná o prvodárce. Tím jsem koneckonců i já,“ přiznal s úsměvem ředitel brněnské části společnosti Renomia Ivo Krajíček.
Video
délka: 00:43.73

FN Brno odebírala krev přímo v areálu jedné z brněnských firem. Hynek Zdeněk, blesk.cz

Zájem překvapil

Primářka Transfúzního a tkáňového oddělení FN Brno Hana Lejdarová byla prvním výjezdem mobilní ordinace nadšena. „Ukazuje se, že tohle by mohla být cesta, jak mít zajištěnou krev pro pacienty. Zájem je až nečekaně velký. Už nyní máme tuto výjezdovou skupinu vyblokovanou až do konce dubna,“ řekla primářka.

Praktický způsob odběru krve vyblokuje tímto způsobem zaměstnancům jen zlomek pracovní doby. Provádějí ho tři zdravotní sestry, lékařka a sanitářka. Zdravotníci si s sebou vozí dvě odběrová křesla, krev tak mohou odebírat dvěma dárcům současně.
Fotogalerie
7 fotografií