Zásoby krve obnovují nemocnice jen s největším vypětím. „Situaci zvládáme jen díky tomu, že se k dárcům připojil tým zdravotních sester. Nicméně zásobování je i tak na hraně. Obdobná situace je přitom i v dalších nemocnicích, neboť se na nás obracejí s žádostí o pomoc,“ uvedl mluvčí FN Bohunice Pavel Žára.


Žárova slova potvrzuje i mluvčí FN u svaté Anny Dana Lipovská. „Krev od dárců nám aktuálně pokrývá 20 procent spotřeby, ostatní musíme nakupovat, což je čím dál těžší,“ vysvětlila mluvčí.
Video
délka: 02:26.97

Zpracovat a uchovat lidskou krev není snadné, vyžaduje doslova alchymii. Hynek Zdeněk, blesk.cz

Spotřeba je velká

Na záchranu některých pacientů je přitom potřeba i více než sto dárců. „Po autonehodě jsme dvěma řidičům dali 83 transfuzních jednotek červených krvinek, 8 jednotek plazmy a 21 jednotek krevních destiček," uvedl mluvčí Žára a pokračoval:

„Dvouletá onkologicky nemocná holčička potřebovala 70 jednotek krevních destiček a 12 jednotek červených krvinek a popálený mladík potřeboval 105 transfuzních jednotek červených krvinek, 10 jednotek plazmy a pět jednotek krevních destiček.“

Sever Moravy také bez krve

Obdobná situace je například i na severu Moravy. „Hledáme nutně dárce krve. Oproti minulým létům nesmí krev darovat ten, kdo byl v posledním měsíci v zahraničí, kdo byl v kontaktu s covid-19, případně kdo měl v posledním měsíci klíště. Více informací lidé dostanou na bezplatné lince 800 800 127,“ uvedl mluvčí Slezské nemocnice v Opavě Jiří Krušina.

Vyšší potřeba krve je dána i tím, že nemocnice dohánějí operace, které byly odložené na jaře i vyšší úrazovost lidí, kteří zůstávají doma a nevyjeli na zahraniční dovolenou.

Fotogalerie
17 fotografií