Sobota 24. února 2024
Svátek slaví Matěj, zítra Liliana
Zataženo, déšť 8°C

Nemocnice shánějí krev, dárci přestávají chodit. Je to urgentní, vzkazuje Motol

Autor: Markéta Mikešová - 
19. března 2020
14:00

S dalším vážným problémem vyplývajícím ze současného nouzového stavu se začínají potýkat zdravotní zařízení v Česku. Kromě toho, že nemají ochranné pomůcky, řeší, že lidé omezili darování krve. Zatím sice nemocnice zásoby mají, ale pokud bude situace pokračovat, hrozí, že nastane problém. Krev se nedá skladovat dlouhodobě, musí být vždy čerstvá. Apelují proto na Čechy, pokud jsou zdraví a v nedávné době necestovali do zahraničí, ať vyrazí darovat krev.

Jedno ze zařízení, které začíná mít obavy o své krevní zásoby, je Fakultní nemocnice Motol v Praze. Na svém webu a na sociální sítě vyvěsila výzvy, ve kterých píše, že potřeba krve je „urgentní“. „Vedení FN Motol se jménem všech motolských pracovišť obrací ještě jednou na mediky i kohokoli dalšího, kdo je ochoten pomoct, s urgentní prosbou o darování krve,“ uvádí nemocnice.

K výzvě přistoupila mimo jiné kvůli státům, které situaci kolem koronaviru řeší déle a které se potýkaly s totožným problémem – lidé přestali chodit darovat krev. „Dle zkušeností zemí, ve kterých epidemie COVID-19 probíhá již delší dobu, je předpoklad rozvoje významného nedostatku transfuzních přípravků – krve a krevních destiček – z důvodu poklesu odběrů od dobrovolných dárců, kteří onemocní nebo jsou v karanténě. K tomuto poklesu již dochází i v České republice,“ uvádí v prohlášení přednosta Kliniky dětské hematologie a onkologie FN Motol Jan Starý a vedoucí lékař Transplantační jednotky kostní dřeně Petr Sedláček.

Lékařka: Krvinky ani destičky nelze skladovat dlouho

Podobně hovoří zástupci Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN). „Přestože se kvůli koronaviru zpomalil chod nemocnic, akutní výkony a operace se zastavit nemohou. Některé přípravky vyrobené z lidské krve není možné dlouho skladovat, transfuzní stanice se tak začínají obávat o dostatek krevních zásob,“ říká Martina Voráčková z PR oddělení nemocnice.

Lékařka Veronika Hanzíková z tamního transfuzního oddělení vysvětluje, že krev potřebují například onkologičtí pacienti – rakovina nepřestala náhle existovat s příchodem koronaviru. „I při současném nouzovém stavu probíhají v nemocnici některé operace, přípravky vyrobené z lidské krve jsou stále nenahraditelnou součástí léčby mnoha hematologických a onkologických pacientů, dále mohou být tyto přípravky potřeba při komplikovaném porodu či například při léčbě předčasně narozených dětí,“ uvedla Hanzíková.

„Chtěla bych proto vyzvat všechny dárce, aby se nebáli, a i nadále chodili darovat krev, jak jsou zvyklí. Na rozdíl například od krevní plazmy nelze některé přípravky dlouho skladovat. Červené krvinky lze použít do 42 dnů, krevní destičky pak do pěti dnů od odběru,“ dodala lékařka, proč je záležitost časově senzitivní.

Video  Testovat by se měly jen rizikové skupiny. Mladí, nezahlcujte systém, jinak testy dojdou, říká expert.  - Blesk TV
Video se připravuje ...

A potřebu krve zažívá i Ústřední vojenská nemocnice v Praze. „Každý z vás, kdo se cítí naprosto zdráv, nebyla mu nařízena karanténa a v posledních 14 dnech nebyl v kontaktu s osobou, která by mohla být nakažena koronavirem, přijďte darovat krev. Prvodárci vítáni!“ vyzývá nemocnice Čechy. Podle ní jsou v provozu všechna její místa pro darování krve.

Zato Fakultní nemocnice Hradec Králové si zatím na nedostatek zájemců nestěžuje. „Ve Fakultní nemocnici Hradec Králové máme v tuto chvíli dostatečné zásoby transfuzních přípravků pro naše pacienty. Dárci s námi vzorně spolupracují, hlásí se aktivně k odběrům, odběry regulujeme podle potřeb pacientů naší nemocnice,“ sdělil její mluvčí Jakub Sochor. I toto zařízení však na svém webu viditelně upozorňuje, že „pacienti krev stále potřebují“.

Jak aktuálně probíhá darování krve

Nemocnice a transfuzní stanice po celém Česku musely kvůli pandemii koronaviru zavést určitá ochranná opatření, aby se zamezilo případnému šíření nákazy. Obecně ale platí, že odběry probíhají v téměř standardním režimu. Darování musí odložit lidé, kteří nedávno navštívili zahraničí nebo sdílí domácnost s člověkem, který trpí respiračním onemocněním.

 „V případě, že se u dárce krve po odběru objeví příznaky jakéhokoli infekčního onemocnění, například má-li zvýšenou teplotu, tuto informaci nám telefonicky nahlásí. Naši dárci jsou o této možné situaci, která by mohla nastat, poučeni. My pak veškeré přípravky vyrobené z této krve dohledáme a okamžitě znehodnotíme,“ popsala Hanzíková z VFN s tím, že lidé by na transfúzní oddělení měli přicházet s časovými odstupy.

Požadavky

  • Člověk musí být zdravý
  • V domácnosti nesmí žít s nikým, kdo trpí onemocněním horních dýchacích cest
  • Musí vážit více než 50 kg
  • Poslední čtyři týdny nenavštívil zahraničí
  • Neměl v posledních týdnech úzký kontakt s nikým, kdo navštívil rizikovou zemi

Fakultní nemocnice Olomouc pak vylučuje z darování krve osoby, které v nedávné době pobývaly v jedné z olomouckých obcí, které se aktuálně nacházejí v karanténě.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

sorgedoktor ( 19. března 2020 19:22 )

Ad informandum..Acidum aceticotartaricum aluminii je drive dobre znam,y octan hlinity, bezne a s i uz v lekarnach neni. Daval se na distorse v indikaci uz aliquid vodeatur..Zkusit se to muze..

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa