„Zjistili jsme, že někteří lidé, kteří odjíždějí na dovolenou, jsou v našem systému uvedeni dvakrát. Jednak jako samoplátci, tak i jako indikovaní lékařem. Snaží se tím urychlit testování. V tom mají ale smůlu. Systém každý den kontrolujeme. Duplicitní a neoprávněné vždy vyřadíme,“ upozornil mluvčí FN Brno Pavel Žára. O rychlejší testy se podle něj prakticky každý den pokouší několik lidí.

Nemocnice na zvýšený zájem o testování reaguje tím, že zvýšila počet dnů, kdy testy na covid-19 provádí. „V červenci stačily dva dny v týdnu. Tento týden jsme už ale testovali čtyřikrát. V pondělí, ve středu, ve čtvrtek a v pátek,“ upřesnil Žára.

Testování na koronavir covid-19 je bezplatné za předpokladu, že na něj člověka pošle krajská hygienická stanice nebo lékař. Samoplátci platí v Brně za test 1756 korun. Na jižní Moravě se od počátku koronaviru covid-19 nakazilo 1080 lidí, aktuálně nemocných je 290, hospitalizovaných je z toho 13 lidí, z nichž 3 jsou ve vážném stavu. S nemocí covid-19 zemřelo v kraji 23 lidí. Věkový průměr měli 78 let.

VIDEO: Zájem o testy na koronavirus byly v Brně už v dubnu, kdy na bezplatné testování dorazily tisíce lidí.

Video
délka: 01:59.92

Čtyři hodiny, 300 metrů dlouhá fronta a chaos! Brňané trpěli ve frontě na koronatesty. Jiří Nováček

Fotogalerie
17 fotografií