U rozvodněného toku zasahovalo 14 jednotek hasičů. „Hasiči u Veličky prováděli především monitoring, ve Velké nad Veličkou na dvou místech chystali pytle s pískem, měli zásobu 1000 prázdných pytlů a 500 naplněných, v několika obcích pak čerpali ze sklepů spodní vodu, šlo o jednotky čerpání. Na místě byla přítomna i těžká technika připravená zasahovat u nánosů dřevní hmoty, nebyla ale zapotřebí," uvedl mluvčí jihomoravských hasičů Petr Příkaský.

Video
délka: 00:16.90

Rozvodněný Jamný potok zaplavil v Javorníku silnici. TV Blesk Zdeněk Matyáš

„Tady se dnes nevyspal snad nikdo, každý, kdo bydlí poblíž vody, si hlídal situaci. Měl jsem nachystané čerpadlo, kdyby mi to hrklo do sklepa. Snad se počasí umoudří, už toho bylo dost,“ svěřil se starousedlík Miloš Jagoš.

Mezi Javorníkem a Suchovskými mlýny v noci zalila voda tamní silnici, autobusová linka 930 jezdila odklonem přes Louku a Suchov. Přestože voda opadla, na vozovce zůstaly na řadě míst bahno a větve.

Neděle patří úklidu

„Potok si s kmeny vyvrácených stromů hrál jako s pírkem,“ popsal situaci Pavel Petrucha (61). Velká voda v Suchovských mlýnech jeho dům o fous minula, neděli i tak zasvětil úklidu. „Něco prosáklo do sklepa, kolem je bahno a nánosy dřeva,“ povzdechl si.

Výstraha dál trvá

Pro Jihomoravský kraj stále platí výstraha hydrometeorologů před vydatným deštěm až do nedělního odpoledne. Není vyloučen zvýšený odtok vody z krajiny a její průtok přes cesty. Na silnicích hrozí také snížená viditelnost a riziko aquaplaningu.

Fotogalerie
17 fotografií