Blíží se nejkrásnější svátky roku – Vánoce. Nechtěli bychom je prožít s pláčem a ve smutku. Chceme je strávit se svou vnučkou. Pomozte, prosím, mojí vnučce a celé rodině,“ prosí prezidenta Anna S., matka Alexiny mámy.

Babička tím reaguje na rozsudek Krajského soudu v Brně, který posílá Alexii (11) krátce před Vánocemi do krizového centra. V něm se má zbavit strachu z otce, kterého viděla mlátit svou maminku. Nastavené podmínky jsou podle ní katastrofální.

Varuje před tragédií

Jsou horší než v 1. stupni nápravného zařízení pro vězně! Mám velké obavy, že to vnučka psychicky nezvládne a může se stát velká tragédie,“ upozorňuje babička. Vzápětí vysvětluje, proč se dívka bojí vlastního otce.

Z celé duše ho nenávidí a bojí se ho. Byla totiž svědkem toho, když otec způsobil matce těžké ublížení na zdraví a po ošetření ji několik hodin znásilňoval za přítomnosti tří dětí. Byl kvůli tomu ve vyšetřovací vazbě v Brně,“ upozorňuje Anna S.

Babička zdůrazňuje, že otci o dceru vůbec nejde. „Jde jen o pomstu bývalého manžela mé dcery. Když se mu nepodařilo zlomit bývalou, chce se pomstít přes dítě, což je velmi smutné,“ dodává.

Video
délka: 02:09.69

Dívka (11) má být umístěna do péče k otci, z něhož má strach. Hynek Zdeněk

Jako ve vězení

Podle rozsudku Krajského soudu v Brně má být Alexia umístěna na půl roku do krizového centra, kde se má setkávat s otcem každou sobotu tři hodiny a s matkou tři hodiny každou neděli.

Vánoční svátky či Silvestr a Nový rok soudce vůbec neřešil. Stejně tak nepovolil návštěvy sourozenců, babičky či kamarádů ze školy. Dívka navíc nesmí mít žádný jiný kontakt, a to ani elektronickou cestou. Krizové centrum navíc upozorňuje, že návštěvy o víkendech nejsou možné a požaduje pro každého z rodičů jen dvě hodiny za 14 dnů!

V červenci má být poté dívka umístěna do výchovy k otci a matka má mít pouze možnost za ní dojíždět na východní Slovensko.

Bojí se ho

Krajský soud v Brně rozhodl o změně opatrovníka u Alexie poté, co si otec J. stěžoval, že mu matka dívky brání v kontaktech s dcerou. Psycholožka Jitka Novotná z Brna ale upozorňuje:

„Bylo tomu naopak, matka vždy dceru vybídla, aby šla za tatínkem. Ta se ale vždy rozplakala a po chvíli utekla. Z otce má panickou hrůzu. Ten si ji navíc vždy jen fotil a nahrával na video. Alexii to bylo velmi nepříjemné,“ upozornila psycholožka.

Fotogalerie
23 fotografií