Obyvatelé domu si den před výbuchem stěžovali, že cítí plyn. Plynaři na místo okamžitě vyrazili a prováděli měření. Co zjistili, je záhadou. Data ze záznamových přístrojů se údajně ztratila.

Dopoledne 21. června 2004 se ozvala strašlivá rána, doslova po ní zmizela část domu. Ve sklepení domu našli hasiči i zasypanou dívenku (4). Pro jednoho ze zasahujících to bylo obzvlášť kruté. Jednalo se totiž o jeho dceru... Pod sutinami našla smrt i prodavačka (66) z nedalekého obchodu s ovocem a zeleninou. V době výbuchu procházela jen kolem domu.

Smrt za 25 milionů

Nejdéle o život bojoval nájemník (48). Měl ale natolik rozsáhlé popáleniny, že na počátku července zemřel i on. Dalších sedm lidí bylo zraněno. Problémy měli i další. Dům se 72 nájemníky se stal totiž neobyvatelný. První noc většina z nich strávila v policejní ubytovně. Na pomoc postiženým vznikla sbírka, v níž se sešlo několik milionů korun.

Město nechalo dům strhnout a za 88 milionů korun postavilo za čtyři roky dům nový. Soud s plynaři se táhl několik let. Nakonec došlo k mimosudnímu vyrovnání, v němž uhradili magistrátu 25 milionů korun.

Fotogalerie
12 fotografií


VIDEO: Velmi podobnou situaci jako v roce 2004 zažili v roce 2017 obyvatelé Bruselu.
Video
délka: 13:39

Po výbuchu plynu v Bruselu zachvátil oheň dva domy youtube.com Roberto Leones Masini