Aby byl stadion vhodný k natáčení, bude muset doznat určitých stavebních úprav. „Přípravné práce začnou v červnu a skončí v srpnu. Natáčet se má od září,“ prozradil náměstek brněnské primátorky Petr Hladík (34, KDU-ČSL). Emila Zátopka bude hrát Václav Neužil, manželku Danu Martha Issová.

V Londýně se běhalo na škváře, v Helsinkách na antuce. Stadion tak projde několika proměnami. „Některé věci bude potřeba odebrat, bude potřeba upravit vnitřek stadionu, aby to bylo totožné jako v Londýně a také jako v Helsinkách,“ upřesnil Hladík.

Premiéra před olympiádou v Tokiu

Rozpočet filmu má být až 100 milionů korun a režisér David Ondříček jej chce představit publiku před olympiádou v Tokiu 2020. Jihomoravský kraj na něj přispěje milionem korun.

Zátopek získal první olympijské zlato v Londýně v roce 1948. Legendou se ale stal o čtyři roky později v Helsinkách, kde vyhrál běh na pět i deset kilometrů a maratón, přestože ho běžel poprvé v životě. Ve všech třech závodech tehdy zaběhl nový světový rekord. Jeho výkony byly předlohou hitu skupiny Mirai, Když nemůžeš, přidej, který zazněl i v nejvýdělečnějším filmu české historie Ženy v běhu.

Stadion ve filmu

V roce 2018 šel do vybraných kin dokument Stadion, který mapoval proměnu stadionu za Lužánkami ze zarostlého bludiště plného náletových dřevin na stánek, na kterém bylo (byť jen dočasně a provizorně) opět možné hrát fotbal. Díky úsilí stovek nadšenců pak zde před 30 tisící návštěvníků uzavřel svou fotbalovou kariéru Petr Švancara.

VIDEO: Hlavní roli bude hrát herec Václav Neužil.

Video
délka: 04:37.66

Zátopek ožije na filmovém plátně. Legendu ztvární Václav Neužil iSport TV