Zoo Brno je světově uznávaná pro úspěšné odchovy ledních medvědů. Po úhynu samce Umcy v létě 2018 začalo vyjednávání o možnosti získání chovatelsky cenné náhrady k medvědici Coře. „Aktuálně je předčasné cokoliv k jednání říkat. Bezpodmínečně nutné je modernizovat výběh,“ uvedl mluvčí Zoo Brno Michal Vaňáč.

Video
délka: 00:38.92

Medvědice Cora právě porodila druhé mládě. Zoo Brno

Bazény ve výběhu medvědů a také odstavný výběh se musí zvětšit o přibližně 300 metrů čtverečních pro oddělení samce. „Zmíněné úpravy je nutné provést letos, jinak zoo ztratí možnost přidělení samce ledního medvěda a odchov těchto vzácných zvířat bude přerušen,“ dodal mluvčí.

Kdysi nejmodernější medvědinec zastaral 

Medvědinec z roku 1959 od významného architekta Otto Eislera byl tehdy považován za největší a nejmodernější v Československu. Lední medvědi tu pobývají od roku 2006 a od té doby v něm samička Cora úspěšně odchovala pět mládať, která posílila chovy v Česku i zahraničí. Naposledy samička Noria, která zamířila do německého Rostocku.

„Po uhynutí Umcy je nyní klíčové získat nového samce a pokračovat tak v úspěšném odchovu. Proto jsme se rozhodli pro urychlené řešení,“ řekl první náměstek primátorky Brna Petr Hladík (KDU-ČSL).

Co se ve výběhu změní

- zvětšení vodní plochy a hloubky bazénu, rekonstrukce stěn výběhu, oprava povrchu, malba, zvětšení plochy odstavného výběhu o cca 300 metrů čtverečních a zvětšení vodní plochy, prodloužení boční vyhlídky pro návštěvníky.

Fotogalerie
9 fotografií

Video
délka: 01:37.74

Miláček Brňanů, lední medvědice Noria, se loni odstěhovala do zoo v Rostocku. Zoo Brno