Máme k tomu medicínské i legislativní důvody. Zatím jsme ve fázi přípravy metody a tvorby ceníku,“ uvedla primářka transfuzního a tkáňového oddělení FN Brno Hana Lejdarová.


Chtějí mít jistotu

Nemocnice chce mít 100% jistotu, že nedá pacientovi krev od člověka, který by měl západonilskou horečku nebo byl nositelem západonilského viru. Obojím by se pacient mohl nakazit.

Brno je v tomto ohledu průkopníkem napříč republikou. Přední český epidemiolog a náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula to ale označil za zbytečné vyhození peněz. „Nemoc přenášejí komáři a ti s ohledem na počasí už nebudou,“ vysvětlil.


Dva případy z Břeclavi

Nemoc může dětem a starším lidem s oslabeným imunitním systémem způsobit například encefalitidu nebo meningitidu. Při závažném průběhu hrozí i smrt. U zdravých lidí ale nemoc často vyvolá jen příznaky připomínající chřipku.

Abnormálně vysoký počet případů choroby je v Řecku, Itálii, Chorvatsku, Maďarsku a dalších evropských zemích, v nichž se dohromady nakazilo už přes 1000 lidí. V České republice na ni v srpnu zemřela žena v břeclavské nemocnici, později tam byl léčen i pacient se stejnou chorobou. Nemoc udělala velké zdravotní problémy i herci Pavlu Novému (70), když ho před lety na dlouho upoutala na vozík.

VIDEO: Zpracování a uchování krve není snadné, takto probíhají ve FN Brno postupné procesy.

Video
délka: 02:26
1080p 720p 360p

Zpracovat a uchovat lidskou krev není snadné, vyžaduje doslova alchymii Hynek Zdeněk, blesk.cz