Čech po štípnutí komárem v Řecku ztratil vědomí. Je v nemocnici, ale stabilizovaný

Autor: ČTK - 
7. září 2018
14:58

Muž, který po návratu z Řecku skončil se západonilskou horečkou v Ústřední vojenské nemocnice v Praze, je ve stabilizovaném stavu. ČTK to dnes sdělila mluvčí nemocnice Jitka Zinke. Pacient bude podle ní v nejbližších dnech předán do následné péče.

Západonilská horečka, kterou přenášejí komáři, se v Česku objevila po mnoha letech a dosud to byly jen importované případy, tedy že se pacienti nakazili mimo republiku.

Aktuálně nakažený muž se v srpnu vrátil z Řecka a po obtížích byl hospitalizován na infekční klinice vojenské nemocnice. První testování u nemocného potvrdilo nákazu západonilskou horečkou a nyní se čeká na výsledky druhého testu z ostravského zdravotního ústavu, který jako jediný v zemi je schopný spolehlivě nákazu potvrdit.

Inkubační doba: 14 dní

Vedoucí Národní referenční laboratoře pro arboviry Hana Zelená ale předpokládá, že i tento test bude pozitivní. Onemocnění způsobuje vir označovaný jako západonilský virus, který přenášejí zejména komáři rodu Culex. Inkubační doba je tři až 14 dnů.

Virus může dětem, starším lidem a lidem s oslabeným imunitním systémem způsobit encefalitidu či meningitidu. Při závažném onemocnění hrozí u rizikových pacientů i smrt.

Zánět mozkových blan

U zdravých lidí nemoc často vyvolá jen příznaky připomínající chřipku. Aktuálně nakažený muž dostal po nákaze podle Zelené zánět mozkových blan a měl i přechodnou poruchu vědomí.

Odborníci cestovatelům do zemí, kde se nemoc vyskytuje, doporučují chránit se před poštípáním komáry. Vhodné je používat repelenty, sítě proti hmyzu v oknech a dveřích nebo oděvy s dlouhými rukávy a nohavicemi. Podle odborníků je virus opakovaně nalézán i u komárů, ptáků nebo koní v Česku, ale na člověka se od nich zatím nepřenesl.

Video Epidemiolog: Jaké nemoci nám hrozí na dovolené? - Blesk TV

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud