Komáři nakažení smrtelným virem na jižní Moravě potvrzeni. Vyskytují se i jinde?

19. 6. 2018
06:44

Epidemiologové objevili na jižní Moravě komáry nakažené smrtelně nebezpečným virem západonilské horečky. Uvedla to dnešní Mladá fronta Dnes (MfD). V Česku zatím není znám případ, kdy by se nemoc přenesla z komára na člověka, riziko ale podle odborníků existuje. Proti západonilské horečce zatím neexistuje očkování ani následná léčba. Onemocnění způsobuje těžké následky a pro infikovaného člověka může skončit i smrtí.

Do České republiky západonilskou horečku pravděpodobně zavlekli migrující ptáci, kteří sem přilétají ze saharské Afriky. Od nich se nakazili i komáři.

Komáry nakažené tímto virem našli vědci na jižní Moravě. „Není ale vyloučeno, že se vyskytují i jinde v republice,“ řekl deníku epidemiolog Oldřich Šebesta z Krajské hygienické stanice v Brně. Virus izolovali specialisté u komára rodu Culex modestus, který se vyskytuje především u rybníků. Komáři se však mohou podle MfD adaptovat i do městských podmínek.

„Zatím v Česku nevíme o případu, že by se západonilská horečka přenesla z komára na člověka. Riziko ale existuje a každý by si měl pořídit kvalitní repelent,“ uvedl Šebesta.

Inkubační doba nebezpečného viru je tři až 14 dní. Projevuje podobně jako běžná viróza - bolestmi svalů, kloubů, hlavy, zimnicí a horečkami. U mnoha lidí ale nemoc proběhne bez vážnějších symptomů.

Nákazu západonilskou horečkou u komárů zjistili jihomoravští epidemiologové během pravidelných kontrol. „Nedá se přesně říci, kolik jich může být. Z celkového množství komárů možná několik procent,“ odhadl Šebesta.

Video Vyrobit si účinný domácí repelent není vůbec složité. - BPŽ/Adam Balažovič
720p 360p

tomik007 ( 20. června 2018 00:14 )

ANO - jde to z SSSR cez czoboland a moravu a zanedlouho to zasahne i lidi

sariska ( 19. června 2018 14:35 )

Vás, nebohý Pražáku, už evidentně nějaký infikovaný napadl... ;)

wp3t ( 19. června 2018 10:42 )

Jestli oni se ti ptáci neodmítli zrovna letos dát očkovat. Takovejch stovek let tam a zpátky lítaj a že zrovna letos to přinesli.

Kdy budou zas v Národním divadle dávat tu světově uznávanou komedii, jak hlavní epidomolog tvrdí, že žádná epidemie cizích nemocí nehrozí?

santikxauz ( 19. června 2018 10:30 )

Brňáci jsou oproti pražákům féroví,rádi se spravedlivě podělí.

spania ( 19. června 2018 10:06 )

Tak jsme se báli klíšťat a teď abychom se ještě báli i komárů!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa