„Zhruba pětistovka tipů byla vyřazena, protože nesplňuje předepsané podmínky,“ uvedl mluvčí brněnského magistrátu Filip Poňuchálek. Například Nádraží Karla Gotta či Libora Zábranského nelze uznat, podmínkou je, že budoucí terminál nesmí nést jméno žijícího člověka.

Nádraží Bohuše a Irénky

Nechybí odkaz na slavný film Dědictví s Bolkem Polívkou v podobě názvu Nádraží Bohumila Stejskala & Irenky Fojtíkové, někteří navrhovatelé cílí na slavné rodáky Karla Högra či Hugo Haase. Často se objevuje i jméno siláka Franty Kocourka.
S přihlédnutím k tristní dopravní situaci ve městě nechybí příznačné pojmenování Šalingrad, Kocourkov či nádraží Járy Cimrmana.

„Pokud bude návrh v rozporu se zásadami tvorby uličního názvosloví, v rozporu s dobrými mravy či bude obsahovat jazykové anebo logicky nesmyslné názvy, můžeme jej vyřadit ze soutěže,“ podotkl k mantinelům výběru názvosloví Poňuchálek.

„Byl bych pro Nádraží Leoše Janáčka, ale takové už mají letiště v Ostravě. Vhodný se mi tudíž zdá název Mendlovo nádraží,“ řekl Blesku mluvčí brněnské zoologické zahrady Michal Vaňáč. „Jsem pro Rola Brno – štatl,“ reagoval s nadhledem s odkazem na brněnské nářečí starosta Kuřimi Drago Sukalovský.

Sběr nápadů skončí 31. srpna. Od 1. září budou moci lidé hlasovat a vybírat ze všech došlých návrhů ty, které považují za nejlepší. Hlasování na webu poběží celý měsíc a výsledkem bude výběr TOP 10 návrhů. Všechny návrhy včetně podmínek jejich zasílání najdou zájemci ZDE

Vítězný návrh zveřejní 29. října

Od 1. října pak budou občané zaregistrování v programu Brno iD z představených deseti jmen hlasovat pro jedno. Druhé kolo hlasování potrvá až do 28. října, tedy do výročí 100 let od vyhlášení Československé republiky. Vítězný návrh pojmenování nádraží, který obdrží nejvíce hlasů, poté město zveřejní v pondělí 29. října.

Na konci května podpořila Centrální komise ministerstva dopravy ČR výstavbu nového brněnského nádraží ve variantě Řeka. Doporučila tak, stejně jako již dříve zastupitelé města, zástupci Jihomoravského kraje i Správy železniční dopravní cesty, odsun do polohy dnešního dolního nádraží.

Definitivní rozhodnutí o výstavbě nového nádraží by měla nyní vydat vláda, samotná stavba by potom mohla začít už v roce 2020. Spor se nyní vede o tzv. diametr - tedy "brněnské metro", který by pomáhal metro dopravně obsloužit. Vláda jeho stavbu odmítá financovat, Brno si to dalo jako podmínku odsunu.

VIDEO: Současné hlavní nádraží je ostudou Brna díky nevábnému prostředí a kriminalitě

Video
délka: 01:04

Muž (36) byl před brněnským nádražím tak opilý, že málem spadl do kolejiště. Měl přitom s sebou své dvě malé děti (3 a 4). Městská policie Brno

 

Fotogalerie
13 fotografií