Odchytit skoro pět metrů dlouhý hadí kolos dalo chovateli Michalu Balcarovi a jeho pěti pomocníkům pořádně zabrat. „Je to fuška, nechce se jí ven. Ale my ji zkrotíme,“ usmíval se jeden z hasičů.

Patnáctiletá anakondí samice se vzpouzela a stáčela kolem chovatelovy pravé ruky. Nakonec před šesticí soupeřů kapitulovala a nechala se na podlaze natažená jako svíčka přeměřit. Vzápětí putovala do bílého vaku, aby se zjistilo, jak vyrostla. Váha rovných 60 kilogramů!

Video
délka: 00:37.59

Samici anakondy velké vypouští chovatel Michal Balcar po přeměření a zvážení do jejího nového domova v brněnské zoo. Zdeněk Matyáš

Z vaku se reprezentantka nejdelšího hadího druhu na světě dostala do nové expozice jako první ze tří sourozenců. Okamžitě se stočila pod hladinu a chladnýma očima na vrchu hlavy zkoumala dění za sklem. Když prošli stejnou procedurou i její takřka o polovinu lehčí sestra a osmnáct kilogramů vážící bratříček, sešli se všichni v novém domově. „Teď si budou pár týdnů zvykat, šmejdit, prozkoumávat,“ řekl Blesku Michal Balcar.

Stěhování bez slavnostního menu

Obávaní škrtiči se ale po přestěhování slavnostního oběda nedočkali. „Kdepak, nacpou se nárazově, poté tři týdny až měsíc zažívají. Jejich potravu představují potkani a králíci, ve volné přírodě kapybary, želvy nebo malí kajmani,“ popsal stravovací návyky několikametrových hadích kolosů chovatel. Dospělá anakonda je prý schopná ulovit i sedmdesát kilogramů vážící prase.

Pověry a mýty

V brněnské zoo jsou anakondy velké k vidění od roku 2004, kdy je zahrada získala od soukromého chovatele. Z původní pětice později zamířili samice a samec do Vídně. Tento hadí druh se jen obtížně zbavuje nejrůznějších hrůzostrašných historek spojených s jejich rozměry a apetitem.

„Pověry a mýty přetrvávají, třeba zkazky domorodců o patnáct metrů dlouhých obludách, které pohltí i člověka. Doložen je přitom výskyt pouze osm a půl metru dlouhého a sto kilogramů těžkého jedince,“ vysvětlil Balcar.

Zvláštností anakondích sourozenců v Brně je fakt, že nemají jména. Třeba si je návštěvníci, kteří si hadí giganty vždy prohlíží s úctou a respektem, časem prosadí.  

Video
délka: 00:27.11

Druhá ze samic anakondy má stěhování za sebou. Teď zkoumá dění za sklem. Zdeněk Matyáš

Fotogalerie
13 fotografií