„V tuto chvíli ho dokrmujeme čtyřikrát denně a dělá nám velkou radost. Jak roste, je pořád akčnější. Ač je od vylíhnutí pod rodiči, tak ti zatím nejsou schopni ho krmit. Snaží se, ale nedaří se jim to. Pro rodiče i chovatele se jedná o novou zkušenost. Ovšem věříme, že jak mládě poroste, tak krmení zvládnou, případně už mládě bude dostatečně šikovné, aby se krmilo samo s nimi,“ uvedl k přírůstku kurátor ptáků Zoo Praha Antonín Vaidl.

V lidské péči se tento africký dravec rozmnožuje jen velmi zřídka, proto je jeho odchov velice složitý. Hadilov potřebuje klid a zázemí, jakmile dochází ke stěhování jedinců v rámci expozic, situace se komplikuje.

„My jsme na mládě čekali 31 let, než se nám vylíhlo. Pro představu – za posledních 12 měsíců se mládětem hadilova může pyšnit jen sedm zoo po celém světě. Tento úspěch dokazuje, že máme opravdu skvělé chovatele, kteří patří do světové špičky,“ podotkl ředitel zoo Miroslav Bobek.

První hadilov se v pražské zoo objevil v roce 1952, nepřetržitý chov tu však začal fungovat až o 34 let později. Tento lovec hadů dokáže odchytit i jedovaté plazy, vyznačuje se dlouhýma nohama, štíhlým tělem a převážně šedobílým zbarvením.

VIDEO: Léto si v Praze užívají také další mláďata. Takhle se učí plavat malý lachtan

Video
délka: 00:40.02

V pražské zoo učí plavat měsíční mládě lachtana. Karel Kopáč, Matěj Smlsal, Hudebnibanka.cz

Fotogalerie
4 fotografie