Posluchači klasické hudby se mohou těšit na soubor Accademia Bizantina, který představí svůj nový program s italskou barokní hudbou, nebo uskupení Ensemble Berlin Prague, které představí ve světové premiéře a za účasti autora skladbu Marka Kopelenta přímo pro festival. „Za zmínku stojí i účast tří hvězdných klavíristů Pierra-Laurenta Aimarda, Davida Greilsammera a Steffena Schleiermachera,“ upozornila ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová.

Klavírní maraton: 28 hodin nonstop hudby!

Oficiální datum festivalu Moravský podzim je 6. října, Besední dům ale ožije už o den dříve. Odpoledne tam začne osmadvacetihodinový klavírní maraton. U nástroje se vystřídá cca 15 klavíristů, kteří zahrají radikálně minimalistickou skladbu Vexations Erika Satieho z roku 1893. Jedná se o jednostránkovou skladbičku, kterou zopakují dle skladatelových instrukcí velmi pomalu 840krát za sebou!

8. října usedne ke dvěma klavírům světoznámý David Greilsammer. Na jednom bude hrát sonáty Scarlattiho, na druhém – preparovaném – klavíru sonáty Johna Cage, a to střídavě a bez pauz.

„Greilsammer spojil tyto dva autory na základě jistých podobných přístupů k sonátové formě a rozvinul tak podnětný dialog, při němž se jakoby stírá dvě stě let, které oba skladatele od sebe dělí. Vlastně všichni klavíristé, kteří se u nás na recitálech představí, pojali svůj program jako hudební dialog,“ podotkl dramaturg festivalu Vítězslav Mikeš.

Symfonie sirén rozezní celé Brno

Jednou z nejočekávanějších akcí festivalu je Symfonie sirén, nejhlasitější skladba světových dějin. Zkomponoval ji Arsenij Avraamov a jako hlukový spektákl ji provedl v roce 1922 v ázerbájdžánském Baku. Zapojil do ní válečné loďstvo, letadla, hydroplány, lokomotivy, sirény několika továren, oddíly pěchoty v plné zbroji, dechový orchestr a sbory.

Video
délka: 00:20.97

Ukázka ze zkoušky brněnských filharmoniků v Besedním domě. Je evidentní, že všichni se na pódium nevejdou. Filharmonie Brno

Tento koncept rozeznělého města nyní zpracovává speciálně pro brněnské Výstaviště  tvůrčí duo Andreas Ammer a FM Einheit (exčlen legendárních Einstürzende Neubauten).

„Nezvyklé dílo se od doby svého uvedení dočkalo několika pokusů o rekonstrukci, ta naše je zatím jednoznačně nejambicióznější. O tom, že se jedná o událost mezinárodního významu, svědčí i fakt, že akci bude natáčet Bavorský rozhlas,“ upozornil Mikeš.

Velká hluková zátěž, špunty do uší

Do performance se v Brně zapojí hasiči, sanitky, policejní vůz, slavkovští dělostřelci, fanoušci hokejové Komety nebo parní lokomotiva. Doplní ji osm pěveckých sborů, dechová hudba a nově zkonstruované nástroje, například zvukové trychtýře s ocelovými pružinami. „Vstupné je padesát korun, prodává se na místě a každý příchozí dostane i špunty do uší,“ upozornila ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová na očekávanou „velkou hlukovou zátěž“.

Festival Moravský podzim zakončí 28. října vysazení masarykovské lípy za účasti devíti pěveckých sborů.

Video
délka: 02:18.60

Brněnští filharmonici zahráli slavnou Ježkovu skladbu v základech svého budoucího sídla, Sálu pro Brno. Zdeněk Matyáš

Fotogalerie
8 fotografií