Načeratický kopec leží jihovýchodně od Znojma na ploše asi 130 hektarů. V minulosti tam vojáci vybudovali tankové cvičiště, terén je v lokalitě velmi rozmanitý a členitý. Pravidelné pojezdy těžké techniky měly na růst rostlin vliv, narušovaly zeminu a kvůli tomu omezovaly růst trav a křovin. Dostatek prostoru naopak začaly mít některé chráněné druhy rostlin, jako je třeba koniklec velkokvětý, křivatec český, divizna brunátná, chrpa chlumní a mnohé další.

Jenže v devadesátých letech vojáci lokalitu přestali využívat a prostor začal zarůstat křovisky a rostlinami, které vzácné druhy vytlačovaly. Ekologové proto už dříve přišli s projektem péče založené na pastvě smíšeného stáda ovcí a koz. To ale nestačilo a na řadu přišla těžká vojenská technika. Opět.

„Máme k dispozici dvě pásová bojová vozidla pěchoty, tedy BVP. Ty mají za cíl pojezdy narušit zem tak, aby nebyla zarůstána nekvalitními druhy dřevin a rostlin,“ uvedla vedoucí projektu Military LIFE for Nature Marta Kotecká Misíková. Vozy budou v »orbě« pokračovat i ve středu.

„Letos plánujeme pojezdy techniky na kopci ještě na podzim, následujících pět let asi jednou ročně. Pro vzácné druhy je důležité, aby ta zem byla pravidelně narušovaná,“ uvedla Misíková.

Kromě chráněných rostlin na kopci našli domov i vzácní brouci, například krasci, stepní mandelinky či nosatci. Letos vojenská technika už obdobně brázdila lokalitu Pánov u Hodonína, v plánu je tam najet asi 140 hodin ročně. Obě lokality jsou chráněné v rámci evropské soustavy Natura 2000.

Fotogalerie
6 fotografií