Petr Hübel se po úvodním šoku z ortelu v podobě rakoviny lymfatického systému nepoddal. Stal se pravý opak. Postavil se k nemoci čelem a co víc: začal o ní psát na svém blogu. S nebývalou otevřeností, která bere dech. Popsal prvotní problémy, kdy on i lékaři tápali, než přišla krutá diagnóza.

„Člověk přemítá, co se stalo, co bude. Nechtěl jsem se ale užírat někde v koutě, stěžovat si na osud. A poddat se tomu. To by byla cesta do pekel,“ říká mladý muž, který se usmívá. Úsměv paradoxně jeho tvář prakticky neopouští. I tak se vyrovnává s více než rok trvající léčbou.

Hlavně se nelitovat!

„Bojovat, nepos*at se, nelitovat se. Nestresovat se před zákrokem, usmívat se, i když mi není do smíchu. A filtrovat zprávy od neznámých lidí, co mi radí to a pak zas ono,“ vypočítává.

Petr trpí Non-Hodgkinem – »velkobuněčným B lymfomem«. Chemoterapie jeho tělu nepomohla. „Jsem imunní vůči chemoterapiím, takže je zbytečné mi něco dávat a už mi zbývají pouze tři možnosti a z toho jsou dvě jen na zpomalení růstu. Ozařování a biologická léčba, která stojí asi 300 tisíc na měsíc a pojišťovna mi ji dlouho platit nebude, jestli vůbec. Nádor je agresivní a v progresu, tzn. že můj imunitní systém ho přijal jako část těla a už s ním nebojuje. Je opravdu malá šance, že mi ozařování pomůže a byl by to doslova zázrak, dle slov mého onkologa,“ oznámil mladík na sociální síti.

Jak přežít rakovinu a nezbláznit se!

V blogu popsal, co nemoc i léčba udělaly s jeho tělem. Bolest, nechutenství, únava, vlasy, žíly, sexuální život, změny nálad, vztahy během léčby, naděje i smíření se s možností, že může přijít nejhorší varianta.

„Pochopil jsem jednu z nejdůležitějších otázek, kterou si musí projít každý onkologický pacient – smířit se s vlastní smrtí.  Potom vás nerozhodí ani špatné zprávy jako třeba oznámení, že nádor metastazuje, když už máte pomalu končit s léčbou. Přijde vám najednou celý váš život irelevantní, fádní problémy přehlížíte s úsměvem a jste v úplně jiné psychické pohodě než většina lidí, co se motají kolem vás,“ vysvětluje Petr.

Petr a jeho blízcí

Odebrání plicní tkáně, chemoterapie, transplantace kmenových buněk, dlouhá série ozařování. A Petr se dál usmívá, svěřuje se na blogu, komentuje a popisuje vše, co prožívá. Po boku má přítelkyni Nikolu, která je mu velkou oporou. Stejně jako jeho bratr, rodina a spousta přátel. „Petra skutečně a bez přehánění obdivuji. Těžko hledat další slova,“ říká sympatická blondýnka.

Petrův blog přináší stovky reakcí, mladý muž trpělivě odpovídá. „Drtivá většina je pozitivních, povzbuzujících. Napsal mi dokonce člověk, kterému zemřela přítelkyně. Že čtení mého blogu jim dalo sílu bojovat a věřit. I když to nakonec nedopadlo,“ řekl Blesku Petr Hübel.

Když to nedopadne…

Petr přemítá o mnoha věcech. Prakticky celý únor bude docházet na ozařování. Potom se dozví, jak se s ním tělo vyrovnalo. Ve hře je bioléčba. Zvažuje také odjezd do Peru, kde by podstoupil alternativní léčbu.

„Vše, co mě nezabije, mě může posílit. Jestli mám umřít, chci, aby to bylo s pocitem, že jsem zkusil a zvážil všechny možnosti,“ říká s odzbrojující upřímností.

Přišel o milovaný sport, radikálně změnil jídelníček, spousta běžných lidských radovánek je pro něj teď tabu. Ale věřit a snít může pořád. „Mám dvě přání. Uzdravit se a procestovat svět,“ svěřil se Blesku krátce po dalším ozařování v Masarykově onkologickém ústavu a dodal: „Možná to zní jako klišé, ale jestli moje zápisky na sociálních sítích pomohly alespoň jednomu člověku, mělo to a má to smysl,“ míní Petr Hübel.

Petra podpořily i celebrity

Jestli vás Petrův příběh a pozitivní energie z fotek na jeho profilu oslovil tak jako mě, prosím, přispějte,“ napsala ke sdílené fotce herečka Veronika Arichteva. A přidal se i zpěvák a herec Roman Vojtek. „Kamarádi, máme každý svých starostí dost, ale pokud můžete, podívejte se na poslední příspěvek Petra Hübela. Pokud nemůžete pomoct, děkuji, že aspoň pošlete dál. Já jdu poslat pár korunek a budu držet palce,“ napsal.

Pokud ani vám není příběh statečného bojovníka Petra lhostejný, zastavte se na chvíli, podejte mu pomocnou ruku a pošlete příspěvek na číslo účtu: 2900812003/2010.

Co je Non-Hodgkinův lymfon?

Vážné nádorové onemocnění lymfatického systému. Příčina vzniku není jasná. Nemoc postihuje všechny věkové kategorie, muži jsou však postiženi dvakrát více než ženy. Buňky lymfatického systému se nekontrolovaně množí, postižená uzlina nebo skupina uzlin se začnou zvětšovat, přestávají sloužit organizmu jako celku a ztrácejí své původní funkce. Protože je lymfatická tkáň v celém těle, mohou být postiženy i další orgány mimo uzliny – kostní dřeň, játra, plíce, slezina, kosti, zažívací trakt, ale i centrální nervový systém.  

Mezi první příznaky onemocnění patří nebolestivé zvětšení lymfatických uzlin na krku, v podpaží a v tříslech. Konkrétní příznaky záleží na místě postižení a velikosti nádoru. Další příznaky při rozvoji onemocnění jsou nevysvětlitelná horečka nad 38 stupňů Celsia, noční pocení, velký úbytek váhy, kašel či dušnost, svědění kůže, větší otoky různých částí těla.

Tip: Chvála chemoterapie aneb zapomeňte na alternativní léčbu rakoviny

Fotogalerie
9 fotografií