„U nás si bude nárokovat odškodné asi 350 malých chovatelů. Žádost musí být na ministerstvo zemědělství zaslána do 42 dnů od utracení chovu,“ řekl Blesku místostarosta Ivančic Jaroslav Sojka.

V úterý veterináři zlikvidovali přibližně dvě tisícovky kachen v chovné stanici společnosti Sebol u Moravského Krumlova. Šlo o jediný velkochov, který se ocitl v ochranném pásmu, kde je nařízená plošná likvidace chovů drůbeže a ptactva kvůli ptačí chřipce.

„Velkochovy budou uplatňovat náhradu přímo u ministerstva zemědělství,“ podotkl ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád.

Ministerstvo zemědělství má letos na výplatu náhrad nachystáno 31 milionů korun. „Podle zákona obdrží chovatel při dodání předepsaných podkladů náhradu za utracenou drůbež a ptactvo do 90 dnů od jejich utracení,“ upozornil Semerád.

Částky se podle aktualizovaných tabulek ministerstva pohybují od několika stokorun až po 14 tisíc korun za pštrosa. Za domácí slepici-nosnici obdrží chovatel přibližně 250 korun, za husu z rozmnožovacího chovu tisícovku. Odškodné za kachnu také z rozmnožovacího chovu je přibližně 500 korun.

A pokud chovatel nebude s výplatou souhlasit s tím, že svého opeřence pořídil za vyšší cenu? „Pokud nebude s rozhodnutím ministerstva o výši náhrady souhlasit, může se odvolat. Zároveň musí ale doložit podklady, že drůbež či ptactvo nakupoval za jiné částky. Týká se to například i poštovních holubů. V takovém případě je třeba dodat potvrzení, že se účastnili výstav a podobně,“ upozornil Semerád.