Ptačí chřipka se šíří republikou: Kvůli nakažené huse u Prahy utratí 700 zvířat

Autor: bru/ČTK - 
7. ledna 2017
16:59

Veterináři potvrdili dvě nová ohniska ptačí chřipky. Jedno je v Brodě nad Dyjí na Břeclavsku, druhé ve Středočeských Lázních Toušeň v okrese Praha-východ. Celkem je tak v Česku pět ohnisek nákazy. ČTK to dnes sdělil za Státní veterinární správu (SVS) Petr Majer.

V sobotu potvrzené středočeské ohnisko je první českou lokalitou s ptačí chřipkou mimo jižní Moravu, kde již v pátek začala plošná likvidace drůbeže.

Na Břeclavsku se nyní nemoc objevila v chovu drůbeže. „Tamní chovatel má 90 slepic a 50 perliček,“ řekl Majer. Ve Středočeském kraji pak veterináři potvrdili ptačí chřipku u husy.

Veterináři budou v Lázních Toušeň u Prahy likvidovat kvůli ptačí chřipce stovky ptáků. Dnes bylo na tomto místě objeveno nové ohnisko nákazy, a to u husy. Žila v chovu mezi dalšími různými druhy drůbeže i dalších zvířat. V neděli ráno bude pokračovat na místě jejich sčítání. ČTK to dnes řekl ředitel středočeské veterinární správy Otto Vraný. Další čtyři ohniska ptačí chřipky jsou v Jihomoravském kraji.

Celkem budou veterináři ve středních Čechách utrácet přibližně 700 kusů zvířat. "To místo se skládá ze dvou stanovišť vzdálených asi pět set metrů," uvedl Vraný.

Nejdříve veterináři udělají přesnou evidenci, následovat bude likvidace zvířat, pak bude pokračovat monitoring okolí včetně zjišťování, jestli jsou v obci hlášena další úmrtí ptáků.

Zatím podle Vraného nebyl identifikován konkrétní subtyp nákazy, přesný laboratorní výsledek by měl být k dispozici v neděli odpoledne.

Další vybíjení přijde v neděli

Dalším ohniskem ptačí chřipky na jižní Moravě je menší chov drůbeže společnosti Vinofrukt v Brodě nad Dyjí. Veterináři jej chtějí utratit v neděli.

Ptačí chřipka se v Česku vyskytla po asi deseti letech na začátku roku. V uplynulém týdnu byla potvrzena tři ohniska na jihu Moravy - v Ivančicích, Moravském Krumlově a ivančické části Letkovice. Státní veterinární správa (SVS) oznámila, že bude utracena veškerá drůbež v okruhu tří kilometrů od tamních ohnisek. V boji s chřipkou pomohou i vojenští veterináři.

Za utracenou drůbež mohou chovatelé požadovat od státu odškodné. Musejí tak ale udělat do šesti týdnů od likvidace opeřenců. Ministerstvo zemědělství má na kompenzace kvůli nákazové situaci letos připraveno 31,3 milionu korun, v případě větších nákladů zažádá o zvýšení svého rozpočtu.

Ptačí chřipkou je v Evropě postiženo 17 zemí. Mezi zasaženými zeměmi jsou kromě České republiky Německo, Rakousko, Chorvatsko, Dánsko, Finsko, Francie, Řecko, Maďarsko, Itálie, Nizozemsko, Polsko, Rumunsko, Srbsko, Švédsko, Švýcarsko a Velká Británie.

Současná forma viru je podle Majera vysoce patogenní pro ptáky, nicméně přenos na člověka nebyl doposud zaznamenán. Jde o ptačí formu chřipkových virů, ke kterým není člověk příliš vnímavý. Rizikem je ale možná mutace viru, která by následně mohla zdraví lidí ohrozit. Proto se provádí utracení ptáků v ohnisku.

zkratik ( 7. ledna 2017 20:38 )

v Praze sou husy tři

dandova ( 7. ledna 2017 18:28 )

Tak snad paní ministryni práce brzy pustí.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud