Na vzácných snímcích je k vidění například legendární Tatra 24, která jezdila v Brně právě v samých počátcích autobusové dopravy, od roku 1931. Brázdila ulicemi i během druhé světové války a dosloužila až v roce 1953.

Zatímco Tatru 24 nebo autobus Praga NDO si pamatuje málokdo, Škoda 706 RO nebo Karosa B741 cestovaly po Brně ještě relativně nedávno - Karosa až do roku 2015. Fotografie jsou k vidění na stránkách dopravního podniku a na facebooku.

Písmena nebo čísla

Sedm měsíců po slavnostní jízdě prvního autobusu v Brně, na konci roku 1930, dopravu zajišťovala desítka mohykánů – přesně tolik autobusů čítal vozový park v největším městě Moravy.

Autobusy jezdily na sedmi linkách. „V počátcích provozu najely autobusy ročně na sedmi linkách až 900 tisíc km a převezly dva a půl milionu cestujících,“ říká mluvčí DP Brno Hana Tomaštíková.

V roce 1951 došlo k další důležité změně, autobusové linky se už neznačily písmeny, ale čísly. Skutečný rozmach autobusové dopravy, kdy vozy zaplnily i centrum města, nastal až téměř o deset let později – na počátku 60. let minulého století.

Vozový park se dále rozrůstal. Těsně před sametovou revolucí v roce 1988 zajišťovalo přepravu v Brně už 319 autobusů na 42 linkách.

Ekologické autobusy

Systém brněnské noční dopravy, tak jak jej známe dnes, byl vytvořen až v roce 2000. Od té doby legendární noční „rozjezdy“ zajišťují pouze autobusy.

„V současné době zajišťujeme provoz na 60 autobusových linkách, na kterých autobusy ročně najedou 19 miliónů km a převezou 127 milionů cestujících,“ říká mluvčí a dodává, že brněnský vozový park vlastní největší počet autobusů na stlačený zemní plyn v republice.

Zajímavostí z novodobé historie je zakoupení 160 autobusů, které šetří pohonné hmoty a jsou ekologické. „V Dopravním podniku města Brna jsme svědky významné ekologizace tohoto druhu dopravy, vlastníme 160 autobusů na CNG, máme za sebou testování autobusu na bioplyn, hybridní pohon, sledujeme možnosti elektromobility a dalších alternativních pohonů, “ uvedl generální ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek.

VIDEO: Brno v létě oslavilo 150 let od založení městské hromadné dopravy.

Video
délka: 01:18.80

Brno oslavilo 150 let od založení městské hromadné dopravy. Hynek Zdeněk, blesk.cz