Mladý podnikatel Friedrich Wannieck se společníkem Philipem Jellinkem koupili dům od slavného hudebního skladatele Gustava Mahlera na adrese Trnitá 21. Na jeho zahradě vznikla slavná továrna. Věnovala se různým oblastem – od výroby cukrovarnických strojů, přes stroje pro mlékárny až po parní turbíny. Po odchodu Jellinka do Ruska v roce 1868 se stal Wannieck vlastníkem celé továrny.

Zavedl nemocenskou

Wanniek, po kterém se známý komplex továrních budov Vaňkovka jmenuje, proslul i tím, že se pečlivě staral o své zaměstnance a zavedl například nemocenskou. „Pod jeho vedením se nadále rozšiřoval výrobní program i samotný areál. Továrna sklidila v následujících letech řadu obchodních, ale i společenských úspěchů a uznání,“ upřesňuje ředitel galerie Jan Borůvka

Ve Vaňkovce měl od konce 60. let sídlo i nejznámější český výrobce traktorů Zetor. „Až do roku 1967, kdy se Vaňkovka stala závodem společnosti Zetor Brno, vystřídala několik majitelů. Zetor Brno mezi lety 1985 a 1990 přistoupil k útlumu výroby a jejímu převedení do nového areálu v Líšni,“ říká ředitel galerie. Kromě Zetoru tovární komplex obývala také další známá česká společnost – Zbrojovka Brno, a to už od poloviny 30. let.

Národní památka

Areál strojírny a slévárny Vaňkovka byl v roce 1992 ministerstvem kultury prohlášen za národní památku. Obchodní centrum, které s touto dominantou Brna sousedí, bylo slavnostně otevřeno 23. března 2005 a slaví tak 15 let od svého vzniku. „V současnosti se zde nachází přes 130 obchodních jednotek na prodejní ploše větší než 37 tisíc metrů čtverečních,“ uvádí Borůvka.

VIDEO: Ve Vaňkovce se občas předvádí i recesisté.

Video
délka: 01:00.30

Pokořil »obří můstek« ve Vaňkovce: Petr (26) z Brna skákal na lyžích na eskalátorech v obchoďáku pro Blesk Petr Podroužek