„Dlouho jsem pro sochu vybíral místo, kde se lidé setkávají anebo na sebe čekají. Tyto hodiny jsou tím pravým. Plastika je vysoká 20 centimetrů a patinována je tak, aby barevně odpovídala kalichu nad hodinami,“ uvedl Kostrohryz.

Soška je malá záměrně a lidé si jí všimnou, když budou pod hodinami dlouho čekat. „Chtěl jsem vytvořit chlapíka-muže, který čeká na svoji přítelkyni. Uvědomuje si, jak důležitá je láska v našich životech a jak s ní plýtváme a mnohokrát i zbaběle odmítáme,“ dodal autor.

Vyrobil ji zdarma

Bronzová plastika je vytvořena metodou ztraceného vosku, kdy se vymodelovaný voskový model odlévá ve slévárně jako jediný originál. Kostohryz ji vytvořil z vlastních peněz a vlastníku hodin, jímž je brněnská diecéze Církve československé husitské, sochu nabídl k bezplatnému zapůjčení.

Hodiny byly na svém místě od roku 1992. Nechal je tam umístit majitel řeznictví Steinhauser a sloužily i jako reklamní poutač. Lidé se zde však setkávali již od přelomu 19. a 20. století. Po přesunu masny hodiny na domě zůstaly a majitel je věnoval církvi jako majiteli domu.

VIDEO: Robert Drozda se stará bezmála už 40 let o historické hodiny v Plasích na Plzeňsku.