Unikátem je obchod pro panenky z roku 1930. Součástí jsou i miniatury zboží jako dobová polévka, zubní pasta, či špagety, vše v originálním obalu. „Je to takový Bajzův koloniál, smíšené zboží. Jeho součástí je i dobový mlýnek na kávu, hmoždíř, starobylé váhy. Hračka je osahaná, děti si opravdu vyhrály,“ říká Hana Kršková z Letohrádku Mitrovských.

Video
délka: 00:20.39

Výstava unikátních panenek a jejich slavných obydlí. mm

Kuchyňky pro panenky byly funkční

Zajímavé je, že kuchyňky pro panenky staré více než 100 let nejsou nefunkčními hračkami. Dívky se díky nim učily být dobrými hospodyňkami.  „Zaujalo nás, že z vodovodu kuchyněk pro panenky skutečně tekla voda, v hrncích na kamnech se opravdu dalo vařit a v troubě péct," usmívá se jedna z návštěvnic Lucie Doležalová.

 

„Jedním z nejstarších exponátů celé výstavy je kuchyňka z roku 1905. Je složená ze spousty předmětů, které už v dnešní domácnosti nenajdete. Její součástí je například uhlák, nebo nádoba na pražení obilí,“ říká zaměstnankyně muzea a dodává, že expozice baví nejen děti, ale především maminky a babičky.

Nyní je vše z plastu

Součástí výstavy jsou domečky, hrad, samostatné pokojíčky jako kuchyňky a ložnice, ale i stáje, garáže, či dobové obchody. „Tehdy bylo nádobí pro panenky z pravého porcelánu a nábytek ze dřeva. Nyní se vše vyrábí z plastu,“ ukazuje Kršková na novodobý domeček nejznámější panenky všech dob – blondýny Barbie. Výstava potrvá do konce června.