Diváků je v amfiteátrech, zámeckém parku a v ulicích města na 20 000. Prakticky nonstop před nimi defiluje 2 700 účinkujících z Česka a tři stovky folkloristů z Turecka, Velké Británie, Rakouska, Bulharska, Ghany, Rumunska, Chorvatska a Slovenska. Dohromady vystoupí v neuvěřitelných 35 pořadech.

První liga folkloru

Jen z Česka na festivalu účinkují členové ze 140 souborů a skupin, 45 soutěžících ve verbuňku a 27 lidových řemeslníků. V zábavních střediscích se ve festivalovém areálu během víkendu střídá 13 cimbálových a pět dechových hudeb. Platí přitom, že do Strážnice dostává pozvánky jen první liga tuzemského folkloru. Pro soubory je účast na festivalu otázkou prestiže a cti.

Jak je to s vínem z Blatnice?

Součástí programové nabídky festivalu ve Strážnici jsou však také pořady, do kterých se mohou aktivně zapojit sami návštěvníci. Zajímavým experimentem bude nedělní pořad ve skanzenu Nebojte sa chlapci, ej, že nebude vína.

„Propojí lásku k vínu, hudbě i tanci. Letos nebude chybět zvedání vinařské vlajky, pozdrav Jarynovi Nečasovi, danaje, vojanské pásmo, ukázky účinkujících souborů, muzik a sborů, tancování a zpěv a policajtské svolávání,“ řekl Blesku autor pořadu František Hrňa.

Součástí programu bude i seminář na téma „Falešná vína“ v Blatnickém sklepě. „Nemusíte nikam chodit. Prožijte celé tři dny ve skanzenu,“ vzkázal divákům folklorista Miloslav Hrdý.

Diváci nahlédnou na 100 let starou svatbu

Jedním z nejzajímavějších pořadů festivalu je program „Já sa budu vydávati aneb svatba na Veselsku“. Ve skanzenu bude k vidění celou sobotu a jako každá správná svatba se protáhne až do neděle.

„Přiblížíme lidem svatební den na slováckém Veselsku v podobě, jakou měl zhruba před sto lety: od obřadního oblékání nevěsty, odprošování rodičů přes svatební průvod, zatahování, svatební hry, házení do koláče až k čepení nevěsty, které bývalo vrcholem svatebního obřadu,“ svěřila se autorka Markéta Lukešová.

„V areálu staveb z Horňácka uvidí lidé kompletní svatební přípravy – žehlení a vyšívání krojů a zhotovování svatebních pokrmů,“ doplnila folkloristka Petra Hrbáčová. 

S prázdným břuchem je aj u muziky smutno

A konečně, ovšem zdaleka ne na posledním místě, jídlo! „S prázdným břuchem je aj u muziky smutno“, stojí v pozvánce na další sobotní celodenní pořad Jarmark chutí a vůní.

Video
délka: 00:57
1080p 720p 360p

Folklórní festival ve Strážnici Jiří Nováček

„Přeneseme se na jarmark našich předků. Jarmarečníci vám nabídnou tradiční pokrmy a produkty, které se běžně připravovaly v domácnostech nebo se prodávaly na venkově i ve městech v 19. a 20. století,“ láká autorka pořadu Terezie Ondrová. K ruce jí budou kuchařky a kuchaři, cukrářky, pekaři a pekařky, kořenáři, včelaři a jarmarečníci z různých koutů celé Moravy.

Fotogalerie
21 fotografií