„Když jsme ale začali zkoušet systém, nefungoval automatický sběr dat z aut s kamerami. Proto jsem nevyladěný projekt raději zastavil,“ přiznal radní zodpovědný za dopravu Petr Kratochvíl (ODS).

Kritizované modré zóny zavedlo loni v září v Brně bývalé vedení města v čele s ANO. Už půl roku měly navíc vjezd do historického jádra kontrolovat kamery. Ty ovšem zatím také nejsou k dispozici.

Brno by sice rádo pokutovalo nepovolené stání v modrých zónách, ale nemá jak a čím šoféry usvědčit. Dodržování pravidel pro vjezd tedy nouzově kontroluje městská policie.

„Máme na to šest strážníků. Jsme připraveni v systému kontrolovat, jestli je podezření z přestupku opodstatněné. Žádná data jsme ale ještě nedostali,“ řekla mluvčí strážníků Tereza Kadrnožková.

Kdo smí parkovat v centru?

Od loňského září smí vjet do historického jádra jen rezidenti s trvalým bydlištěm a abonenti, kteří tam mají firmu. Ostatní mohou za poplatek zaparkovat na okraji historického jádra. V listopadu se přidaly k modrým zónám další ulice v širším centru.

Každý rezident bez ohledu na věk či vlastnictví auta může ročně poskytnout své návštěvě až 150 hodin parkovacího oprávnění v centru Brna zdarma.

Ceny parkování v centru Brna za rok

*rezident (obyvatel)

1. auto: 600 Kč

2. auto: 15 000 Kč

3. a další: 30 000 Kč

*abonent (podnikatel)

1. auto: 6 000 Kč

2. auto: 20 000 Kč

3. a další: 20 000 Kč

Kdo kam může?

Rezident do míst s modrým vodorovným značením. Abonent do stání se zeleným svislým značením. Návštěvník do míst s oranžovým pruhem.

VIDEO: Jsou řidiči, kteří si s parkováním hlavu moc nelámou.

Video
délka: 00:44.82

Takhle se parkuje v Brně Twitter Petr Vozdecký