Počet nabízených studijních programů snížila Masarykova univerzita z původních 182 na 126, nově si ale uchazeči mohou vybírat ze specializací.

Zásadní bude i možnost odložené volby – studenti si své zaměření zvolí až po prvních dvou semestrech. Podle rektora Mikuláše Beka jde o největší revoluci v novodobých dějinách školy. V současnosti na ní studuje zhruba 30 000 posluchačů, z toho 6 900 cizinců. To je počet lidí, kteří žijí například v celém Trutnově nebo Písku.

Video
délka: 01:24
1080p 720p 360p

Masarykova univerzita zcela mění systém studia. Jiří Nováček, Blesk

Už jen jedna přihláška

Největší změnou z pohledu uchazečů je, že si nebudou vybírat ze studijních oborů, ale ze studijních programů. „Do každého může uchazeč podat pouze jednu přihlášku. U většiny pak může podat pouze jednu přihlášku. Zároveň může volit různé varianty průchodu studiem, takzvané studijní plány,“ řekl prorektor pro studium Michal Bulant.

Uchazeči se podle něj mohou rozhodnout pro jednooborové studium nebo jednooborové studium se specializací. Ta bude nově uvedena i na diplomu, což dosud nebylo možné.

Velkou část studia vysokoškoláci nedokončí

Studenti v Česku nedokončí 40 % započatých studií. To je obrovská zátěž pro veřejné rozpočty. „Mladí lidé si často zapíší i dva studijní programy, pak se rozhodují, čemu se věnovat. Z hlediska studentů je to úvaha racionální, pro systém to ale není z hlediska ekonomiky bez důsledků,“ řekl rektor Mikuláš Bek.

Nový systém je podle něj odpovědí univerzity na potřeby trhu práce. „V následující dekádě se změní podoba požadavků, které budu mít zaměstnavatelé pro absolventy. Kombinování mezioborových prvků by mohla být odpovědí na velkou nejistotu, která ve společnosti i ve firmách panuje,“ řekl Bek. Zdůraznil, že v Brně chtějí své obory posunout mnohem více směrem k digitalizaci.

Kdy, jak, co a za kolik?

Přihlášky přijímá MUNI výhradně elektronicky. Cena za přihlášku činí na většině fakult 600 Kč, na Fakultě sociálních studií zaplatí 400 Kč. Testy studijních předpokladů, které jsou podmínkou pro přijetí, se uskuteční 27. a 28. dubna 2019. Uchazeči je budou moci skládat ve více městech ČR.

Jaké jsou od nového akademického roku možnosti?

+ Jednooborové studium

Student se rozhodne pro jeden studijní obor a tomu se bude věnovat naplno.

+ Jednooborové studium se specializací

Vybere si program se specializací a prohloubí vědomosti v konkrétní podoblasti. Bude studovat jednooborově s užším zaměřením.

+ Magisterské studium

Systém se nemění. Univerzita v této formě nabízí programy Všeobecné lékařství, zubní lékařství, Právo a právní věda a Učitelství pro 1. stupeň.

+ Navazující magisterské studium

Zůstává zachováno ve stejném systému.

+ Sdružené studium

Student bude souběžně studovat jeden hlavní obor a druhý vedlejší – doplňkový. Kombinovat je lze i napříč fakultami.

+ Učitelské studium

Uchazeč si vybere dvě aprobace, kterým se bude věnovat. Budou rozsáhlé, aby studenti rozuměli oběma svým vyučovacím předmětům.