Vše začalo telefonátem s mužem, který se představil jako manažer České spořitelny. Ženě připomněl, že spolu předchozí den hovořili v Praze na pobočce ohledně poskytnutí úvěru. Paní z jižní Moravy se proti jeho sdělení ohradila.

„Argumentovala tím, že předchozí den v Praze vůbec nebyla, o úvěr nemá ani v úmyslu žádat a účet má navíc u ČSOB,“ uvedla policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová. Muž na druhém konci aparátu jí bez zaváhání sdělil, že se bude zřejmě jednat o podvod, a proto ji přepojí do její banky.

Manažeři číslo 2 a 3 v akci

Následoval hovor s dalším mužem, jenž se vydával za manažera ČSOB. Nabídl ženě možnost zřízení rezervního účtu pro bezpečí jejích peněz. Vzápětí se ozval nešťastnici ještě třetí muž. „Údajný manažer ČSOB, který vysvětlil další postup a důvěřivé ženě poslal do aplikace WhatsApp QR kódy pro zaslání finančních prostředků do bezpečí,“ dodala mluvčí.

Většinu peněz vložila do bitcoinmatu

Pak už měli podvodníci cestu k cizím penězům jednoduchou. Žena na pobočce ve Znojmě vybrala 147 tisíc korun a přesně podle instrukcí je vložila do bitcoinmatu u hraničního přechodu Hatě. Vzhledem k tomu, že dalších padesát tisíc nešlo kvůli nastavenému limitu téhož dne vybrat, provedla navíc přímý převod peněz na podvodníky uvedený účet.

Svou neopatrností se tak po telefonátech se třemi neznámými muži připravila celkem o 197 tisíc korun.

Co radí policie

Nevěřte cizím a neznámým lidem po telefonu (banky tímto způsobem se svými klienty nekomunikují), Zajděte raději do své banky a vše si osobně prověřte. Nevybírejte úspory a nevkládejte je do bitcoinmatů na účet neznámým lidem. Kontaktujte při sebemenší pochybnosti osobně nebo telefonicky policii nebo svoje příbuzné a známé a předem se poraďte.

VIDEO: Podvodnice drze okradla babičku