„Navíc zaslané číselné ověřovací kódy zadala do internetového formuláře, který se zdál jako důvěryhodný. Prodávající to prý sice připadalo jako trochu divné, ale domnívala se, že se jedná o nový způsob platby. Zvlášť, když jí přišla zpráva, že vše proběhlo v pořádku s ujištěním, že peníze za prodané lyžáky dorazí druhý den na její účet,“ uvedl policista Bohumil Malášek.

S vidinou peněz na účtě nevyvedla Jihomoravanku z míry ani večerní zpráva v angličtině z banky o podezřelé aktivitně na jejím účtě. Mávla nad tím rukou. Druhý den ráno však žena zkameněla hrůzou. Z jejích účtu zmizely tři miliony korun!

Video
Video se připravuje ...

Šéf policejního oddělení kybernetické kriminality Stanislav Kovárník k podvodům na internetu Zdeněk Matyáš

Podvodů raketově přibývá

Jen na jižní Moravě evidují letos kriminalisté na 900 případů internetových podvodů. „Dominují údajné výhodné investice do kryptoměn, pochybné známosti typu americký voják či nevěsta v zahraničí, zkazky o údajném dědictví, dále zneužití platební karty, falešný bankéř, nechybí ani nabourání se do firemní komunikace," upozornil šéf jihomoravského policejního oddělení kybernetické kriminality Stanislav Kovárník. Celkové škoda jen letos dosáhly 150 milionů korun.

Pozor na žádosti neznámých osob

  Policejní preventisté upozorňují, že s přihlašovacími údaji do internetového bankovnictví mají majitelé účtů nakládat velmi opatrně. „Rozhodně by je neměli postytovat na základě vyžádání neznámými osobami. Obrovskou chybou je také přeposílání konfirmačních kódů neznámé osobě," podtrhl kriminalista s tím, že dalším velkým nešvarem je naistalování software na vzdálenou správu počítače..Pachatel tak zcela ovládne přístroj důvěřivce.

Americký voják, nevěsta v zahraničí

Přibývá také podvodů, které vznikají na internetových seznamkách. Podvodníci cílí na city poškozených, poté následuje fáze legend a placení nejrůznějších poplatků.

„Tyto případy jsou obtížně dohledatelné, vesměs jde o organizované skupiny v zahraničí. Výjimkou byl případ muže okradeného sliby údajné nevěsty. Stopy mířily do Ruska, pachatel byl nalezen a tamním soudem i odsouzen. Je to však skutečně výjimka," uzavřel Kovárník.

Fotogalerie
4 fotografie