Podle Benešové totiž soudy čin nesprávně přísněji kvalifikovaly. „Smyslem a účelem ustanovení zákoníku totiž podle mého názoru není postihovat zvýšenou trestní sazbou všechny krádeže, k nimž dojde v době vyhlášení nouzového stavu, ale pouze takové krádeže, které se vyznačují vyšší mírou společenské škodlivosti s ohledem na jejich bližší souvislost s nouzovým stavem," uvedla Benešová na webových stránkách ministerstva.
Nejvyššímu soudu navrhla, aby rozsudky obou městského a krajského soudů zrušil a věc vrátil k projednání zpět k Městskému soudu v Brně.
Schizofrenik a invalidní důchodce
Kalinova obhájkyně Petra Žilková loni při odvolacím řízení žádala pro svého klienta zastavení trestního stíhání nebo alternativní trest. „Je schizofrenik a invalidní důchodce, bez domova. Přiznal se, k činu ho dohnal hlad, byl bez peněz, žil na ulici. Dva roky ve vězení, to je s ohledem na stav mého klienta nepřiměřeně přísné,“ argumentovala.
Obhájkyně mladíka Petra Žilková ke trestu za krádež housek.
Mladík sám přiznal, že před činem vypil láhev vína a že je závislý na alkoholu. Jen dva týdny před krádeží pizza bulek si přitom u Městského soudu v Brně vyslechl trest za jinou nepravost. Z plochy obchodu vzal dvě přepravky na láhve, vložil je do stroje a získal doklad na 200 korun..
Propuštěný trestanec bez koruny kradl z hladu v nouzovém stavu: Za dva salámy a dvě vína dva roky basy

Kalina byl jeden z prvních přestupců zákona, kterému soudy za drobnou krádež uložily trest vězení kvůli tomu, že ji spáchal v době nouzového stavu. Například na konci loňského července poslal brněnský krajský soud na 26 měsíců do vězení muže za krádež salámu a krabicového vína.