Případ z roku 2013 odstartovalo mužovo sdělení, že se s manželkou rozvede. Ta se mu podle obžaloby pomstila, když na policii ohlásila, že ji týral a znásilnil, promítal jejich dvěma dětem pornofilmy, převlékal se do kostýmu kočičky ze sex shopu a předváděl potomkům různé nechutnosti.

Policejní vyšetřování manžela ale postupně skončilo odložením všech obvinění. Podle obhájce Lenky Luďka Dvořáka obsahoval postup vyšetřovatelů nestandartní kroky, některé označil přímo za nezákonné. „Policie a dozorující státní zástupkyně tak prakticky devalvovaly důkazy vůči manželovi mé klientky," řekl Dvořák..

Otec přišel o kontakt s dětmi

Situace se poté dramaticky změnila. Lenka Pospíšilová čelila obvinění ze dvou trestných činů - křivé výpovědi a ohrožování výchovy dítěte. „Otec ztratil nedobrovolně kontakt s dětmi, poté se mu zcela odcizily. Utrpěla jeho rodičovská práva,“ řekl jeho zmocněnec Martin Klimo.

Žena měla podle obžaloby nezletilé děti navádět, aby na policii a před orgány odboru sociálněprávní ochrany dětí (OSPOD), v krizovém centru Spondea, Bílém Kruhu bezpečí a u Veřejného ochránce práv vypovídaly proti svému otci.

Na základě návrhu OSPOD pak nařídil Okresní soud Brno-venkov předběžné opatření. Děti získala do výchovy manželka, soud zakázal styk otce s dětmi. To později zrušil až Krajský soud v Brně.

Video
délka: 01:02.33

Luděk Dvořák, obhájce ženy odsouzené za křivé obvinění TV Blesk Zdeněk Matyáš

„Odmítám jakákoliv obvinění, ničeho jsem se nedopustila. Jako matka jsem se svědomitě věnovala svým dětem," tvrdila Pospíšilová.

Letos v červnu dostala u městského soudu tříletou podmínku, ale odvolala se stejně jako žalobce. Odvolací senát Krajského soudu v Brně v úterý původní trest zrušil a poslal ženu do vězení s ostrahou. 

„Došlo k vážnému narušení rodinného života. Pan poškozený utrpěl vážnou ůjmu rodičovských práv. Poznamenalo to jeho osobní život, obvinění ho poškodila i v zaměstnání. Hrozilo mu až 12 let odnětí svobody," shrnul důvody tvrdého verdiktu předseda odvolacího senátu Vlastimír Čech. 

Fotogalerie
4 fotografie