Synové Vladimíra O. nemohli kvůli údajné mentální retardaci navštěvovat běžnou základní školu, chodili proto do speciální. Toto potvrzení vystavil lékař s tím, že mají následovat další vyšetření.

„Postupoval jsem jen podle pokynů lékařů,“ hájil se ve středu před Krajským soudem v Brně Vladimír O. Soud situaci viděl jinak. „Častokrát měnil lékaře a vyhýbal se navrženým hospitalizacím, aby nemohl být zjištěn skutečný zdravotní stav,“ upozornila soudkyně Lenka Králíková.

Synové ale do speciální školy pro děti s velkým postižením nezapadli. „Když ředitelka upozornila, že chlapci do jejich školy nepatří, byl zlostný a vulgární,“ upozornila soudkyně. Podle soudu patří do jiné speciální školy, pro zrakově postižené.

Video
délka: 00:49.48

Vladimír Olah odmítá, že by lhal o zdravotním stavu svého syna. Hynek Zdeněk

Otec je podle obhájce slaboduchý

Obhájce Vladimíra O. Jiří Baudys se snažil svého klienta zprostit viny. „Nelze klást mému slaboduchému klientovi za vinu, že vnímal zdravotní stav svých synů jako vážný. Vycházel z rozhodnutí lékařů a úředníků, která dodnes nikdo nezrušil, “ řekl obhájce.

Krajský soud mu nevyhověl a potvrdil původní verdikt šesti let. Partnerka vyvázla s podmínkou. Proti rozsudku není odvolání.