„Přestože památník spadá pod magistrátní odbor životního prostředí, nechtěli jsme jej nechat ve stavu po útoku vandalů,“ řekla Blesk.cz starostka Karin Karasová (ANO). Místo nesledují kamery, po incidentu ale tuto možnost místní radnice zváží.

Výsledek úklidu ovšem není ideální, což připustila i starostka. Protože jde o kulturní památku, její stav musí posoudit památkáři.

„Na místě se byl podívat pracovník z našeho odboru životního prostředí. Zjistil, že to někdo svépomocí vyčistil, nicméně ne dokonale. Barva zůstala například ve spárách, takže se počká na stanovisko odboru památkové péče a zřejmě se to bude muset ještě odborně dočistit," uvedl mluvčí brněnského magistrátu Filip Poňuchálek.

Čekání na památkáře

Výše škody zatím nebyla vyčíslena. Bude známá až po započtení nákladů na opravu. „Budou záviset na stanovisku památkářů, a to podle případné potřeby práce restaurátora a podobně," dodal mluvčí.

Poškození památníku padlým rudoarmějcům ve středu 23. října nahlásil hlídce strážníků v Králově Poli muž, který tam uklízel ulici. „Strážníci vzápětí uviděli, že pomník v Božetěchově ulici pokrývá ve spodní části červená barva, která místy ještě stékala," uvedl mluvčí městské policie Pavel Šoba. 

„Případ vyšetřujeme jako poškození cizí věci," řekl mluvčí jihomoravské policie Pavel Šváb. Vandalovi či vandalům hrozí až roční vězení.

Ruské velvyslanectví v Praze označilo útoky na památníky v Ostravě a Brně za barbarskou výtržnost a pokus o poškození rusko-českých vztahů. Odsoudil je i český ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

Video: Primátor Ostravy k vandalskému útoku na památník

Video
délka: 00:27.47

Památník Rudé armády v Ostravě se 668 urnami se „topí v krvi“: Vandal jej polil červenou barvou