Červený koberec po zveřejnění na sociálních sítích rozbouřil diskuzi o jeho funkčnosti. „Spíš posezení na měkounkém pro místní heráky,“ hodnotil instalaci Pavel. Právě i to byl důvod, proč jej autoři Landscape festivalu umístili právě sem.

Landscape festival skrze instalace ve veřejném prostoru poukazuje na místa, která upadají a která by mohlo město změnit. Jedním z nich jsou právě Vítkovské schody.

Video
délka: 00:52
1080p 720p 360p

Červený koberec vandalové zničili během dvou dní od instalace. Ve čtvrtek by měl být zase zpět. Eva Fornálová

Vítkovské schody jsou velmi zajímavým reliktem v nástupní části na Vítkov z Florence. Měly by být hlavním nástupem, ale díky majetkové nejasnosti a neurbanizaci jsou ukončeny betonovým zátarasem. V jeho okolí bydlí silná komunita bezdomovců a je překvapující, že město nemá sílu či nástroje vykomunikovat se SŽDC, které schody patří, jejich propojení s Vrchem Vítkov,“ vysvětluje zakladatel festivalu Dan Merta důvod umístění instalace Vzhůru k nebesům, kterou vytvořila Deana Kolenčíková.

Zkrášlení zdejšího ošklivého okolí dlouho nevydrželo. Během dvou dnů koberec vandalové vytrhli. Nyní z něj objevíte jen kus před vstupem na schodiště. „Instalace bude obnovena 21. června, v den oficiálního zahájení festivalu. Ale nelze zaručit, zde nebude zničena jako po první instalaci,“ sdělil ředitel festivalu. Poté už se obnovovat nebude.

Žádné zabezpečení totiž pořadatelé vymyšlené nemají. „Ta možnost neexistuje. Je to takzvaná měkká instalace či intervence, a je ponechána reakcím obyvatel Prahy, kteří tudy procházejí. Dokazuje jejich vztah k veřejnému prostoru či k umění ve veřejném prostoru,“ říká Merta k hrůznému místu v Praze, které osidlují bezdomovci a místní se mu vyhýbají.

Fotogalerie
15 fotografií