„Trváme na tom, že zemřelý holdoval alkoholu nepřetržitě. Není přímá souvislost mezi nápoji konzumovanými v restauraci a jeho smrtí. Navíc v té době popíjelo v restauraci dalších pět osob, kterým se nic nestalo,“ reagoval na verdikt jeden z obhájců Josef Pešta.

Video
délka: 00:55

Obhájce hostinské Josef Pešta se vyjádřil k verdiktu odvolacího soudu v Brně. Zdeněk Matyáš

Ze čtyř osob, kterým žalobce klade za vinu smrt mladého muže, se dnes dostavila pouze hostinská Ivana O. a František B. Omluvil se Libor D. a Stanislav P. si odpykává devítiletý trest vězení za nelegální obchody s lihem. 

Kauza se vleče už pět let

Podle obžaloby se hostinská i její tři společníci podíleli na objednávce, distribuci a nalévání alkoholických nápojů v lokálu. Minimálně se hovoří o šesti litrech neokolkovaného rumu, vodky a zelené. Žalobce žádal pro obžalované trest na spodní hranici zákonné sazby kolem čtyř roků vězení.

Obhajoba: Martin holdoval alkoholu nonstop

Ačkoliv v restauraci v inkriminované době popíjela řada hostů, nikdo neměl zdravotní potíže. Zemřel pouze Martin H., který den po návštěvě lokálu skončil v nemocnici. Jenže podle řady svědectví »nasával« už dřív a především i jinde! „Den předtím mu bylo kvůli alkoholu špatně při sbírání jablek. A den po návštěvě restaurace užil drogu,“ uvedl už dříve obhájce hostinské Josef Pešta.

Policie prý zpackala zajištění důkazů

Hodonínský soud letos v květnu uvedl, že policie zpackala zátah v podniku, když měla zajistit důkazy o manipulaci s otráveným alkoholem. V první řadě šlo o souhlas hostinské s prohlídkou restaurace, který poskytla, ale nevěděla proč.

Podle okresního soudu ale i kdyby policisté důkazy obstarali dle zákona, souvislost mezi smrtí Martina H. a tím, že závadný alkohol požil ve veselské restauraci, nebyla prokázána. „Navštěvoval i jiná zařízení, alkohol požíval i sám doma,“ řekl soudce Ladislav Sobotka. Proto padl osvobozující rozsudek. 

Odvolací soud v Brně však dnes mínil, že předchozí jednání všechny okolnosti případu dostatečně neobjasnila. Okresní soud v Hodoníně se tak věcí bude zabývat už potřetí, přitom už dvakrát čtveřici osvobodil.

Video
délka: 00:11

Hostinská Ivana O. se podobně jako další jako zbylí tři obžalovaní potvrzení osvobozujícího rozsudku nedočkala. Případem se tak bude už potřetí zabývat opět Okresní soud v Hodoníně. Zdeněk Matyáš

Fotogalerie
4 fotografie