Bylo pondělí krátce před desátou hodinou, když Dvořák zamířil na oční kliniku v brněnských Židenicích. Přiznal se, že se k operaci očí nějakou dobu odhodlával. „Ta představa, že vám vypalují kus oka, byla strašná,“ přiznal původní obavy.

Nejrychlejší na světě

Na kliniku již přišel klidný. Byl ujištěn, že operace prováděná nejrychlejším laserem na světě nijak nebolí, přestože je prováděna při plném vědomí. Úderem desáté si ho převzala na sále docentka Karolína Skorkovská.

Video
Video se připravuje ...

Pouhých deset sekund stačí na odstranění problému krátkozrakosti. Hynek Zdeněk

Stačilo pár minut přípravy a šlo se na věc. Skorkovská zkušeně laser nasměrovala na pravé oko a za deset sekund bylo po problému. Následovaly další dvě minuty příprav a začala operace levého oka. I zde bylo za deset sekund „vymalováno.“

Bez bolesti

„Překvapilo mne, že to opravdu vůbec nebolelo,“ přiznal krátce po operaci Dvořák. Přímé pocity po zákroku? „Je to jako bych plaval delší dobu pod vodou bez brýlí. Je to celkem v pohodě,“ řekl.

„Pacienty obvykle několik hodin po operaci oči pobolívají. Doporučujeme jim proto trochu se jít prospat. Když na druhý den kontrolujeme výsledek operace, nikdo již žádnou bolest necítí,“ ujistila Skorkovská.

Zatím jen krátkozrakost

Dvořák patří mezi první pacienty na Moravě, kteří byli nejrychlejším očním laserem na světě operováni. „Nyní s ním řešíme zatím jen krátkozrakost, za půl roku to bude i dalekozrakost,“ upřesnila docentka.

„Doporučený věk pacienta je do 45 let, přičemž femtosekundový laser si má dokázat poradit i s mínus 10 dioptriemi. Tolik jsme ještě neoperovali, Z naší zkušenosti víme, že šest dioptrií lze určitě snadno rychle odstranit,“ ujistila Skorkovská.


Operace zatím není hrazena zdravotními pojišťovnami. Běžný pacient zaplatí za operaci jednoho oka přibližně 20 tisíc korun. Odměnou je mu, že již nemusí nosit žádné brýle. Oční klinika navíc na operaci poskytuje doživotní záruku na případnou laserovou dokorekci.
Fotogalerie
9 fotografií